Explaining state-Muslim minority relations in Southeast Asia: Different paths toward peace and violence
Güneydoğu Asya'da devlet-Müslüman azınlık ilişkilerini açıklamak: Barış ve şiddete yönelik farklı yollar
- Tez No: 785386
- Danışmanlar: PROF. DR. GUL M. KURTOGLU ESKİSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez, Myanmar, Tayland, Filipinler ve Singapur'daki devlet-Müslüman azınlık ilişkilerinin çeşitliliğini incelemektedir. Seçilen vakalarda, devletler ile Müslüman azınlık grupları arasındaki barış ve şiddete etkisi bulunan temel koşulların neler olduğu, çalışmanın temel sorusudur. Çalışma, ikincil kaynaklarla desteklenen sınırlı birinci elden bulguların kullanıldığı karşılaştırmalı bir yönteme sahiptir. Mevcut açıklamaları eleştirel bir şekilde inceledikten sonra bu tez, seçilen dört vaka üzerinden sivil-asker ilişkilerindeki çeşitliliğin, devlet-Müslüman azınlık ilişkilerindeki farklılığa sebep olduğunu ileri sürmektedir. Myanmar, Tayland ve Filipinler'deki askeri rejimler, Müslüman azınlık gruplarına yönelik devlet şiddetinin süregelmesini güçlendirirken; Singapur'daki sivil idare sadece devletin Müslüman azınlıklara yönelik şiddet kullanımını kısıtlamakla kalmaz, aynı zamanda devlet ile Singapur'daki Müslümanlar arasındaki barışçıl ilişkileri güçlendirir. Bu genel yapının ifade ettiği üzere, Müslüman azınlıklara yönelik devlet şiddeti, bu ülkelerdeki askeri kontrolün devam etmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the variations of the state-Muslim minority relations in Myanmar, Thailand, the Philippines, and Singapore. The key question is what are the underlying conditions that contributed to peace and violence between the states and Muslim minority groups in the selected cases. It uses a comparative method with limited first-hand findings supported by secondary data and resources. After critically reviewing the contending explanations, this thesis introduces the variations of the civil-military relations as the underlying condition that shaped different paths of the state-Muslim minority relations in the four cases. While military control empowers the persistence of state violence against Muslim minority groups in Myanmar, Thailand, and the Philippines, civilian control not only constrains the state's use of violence against Muslim minorities but also reinforces peaceful relations between the state and Muslims in Singapore. As this overall pattern implies, the origin of state violence against Muslim minorities stems from the persistence of military control in those countries.