Kalkınma/eğitim ilişkileri çerçevesinde çevre etiği yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of environmental ethics approaches in the framework of development/education relations
  1. Tez No: 785403
  2. Yazar: ELİF DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çevresel sorunların giderek arttığı günümüzde ülkelerin kalkınma faaliyetlerinin etkileri de büyüktür. Doğaya zarar veren kalkınma biçimleri çevresel krizleri küresel boyuta taşıyarak tüm dünyanın geleceğini tehdit etmeye başlamıştır. Kalkınma insani gelişmişlik için önemli olsa da yanlış bir kalkınma anlayışı doğanın sömürülmesine ve yok edilmesine neden olmaktadır. Bu araştırmadaki amaç kalkınma ve eğitim ilişkilerini açıklamak ve kalkınma/eğitim ilişkisini çevre etiği çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırmanın bulgularına ulaşabilmek için kalkınma, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, çevre etiği yaklaşımları konularını içeren kaynaklar taranmış ve 2020/2021 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde meslek bilgisi seçmeli derslerinden 'Sürdürülebilir Kalkınma ve Eğitim' dersini alan 2. sınıf öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Tartışma kısmında araştırmada ulaşılan bulguların farklı çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Kalkınma ve eğitim ilişkisi, sürdürülebilir kalkınma eğitimi ve çevre etiği yaklaşımları üzerine yapılan araştırmalarda benzerlikler ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda konu kapsamında bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where environmental problems are increasing, the effects of development practices of countries are also getting tremendous. The forms of development that harm nature have begun to threaten the future of the world by carrying environmental crises to a global dimension. Although development is important for human needs, a approach towards development causes the exploitation and destruction of nature. The aim of this research is to explain and evaluate the development and education relations within the framework of environmental ethics. In order to reach the findings of the research, resources including development, education, sustainable development, and environmental ethics approaches were scanned and the 2nd grader who took the 'Sustainable Development and Education' course from the vocational knowledge elective courses at Dokuz Eylül University Buca Education Faculty in the 2020/2021 academic year were also surveyed. Semi-structured interviews were conducted with these students. The obtained data were analyzed with the descriptive content analysis method and the findings were reached. In the discussion part, the comparison of the findings obtained in the research with the results of different studies is included. Similarities have emerged in the research on the relationship between development and education, sustainable development education and environmental ethics approaches. As a result of the research, some suggestions were given within the scope of the subject.