Finansal derinleşme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ampirik analizi
Empirical analysis of the relationship between financial deepend and economic growth
- Tez No: 785405
- Danışmanlar: DR. MURAT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Finansal sistemler ilk olarak ekonomilerde parasal işlemlerin gerçekleştiği yapılar olarak ortaya çıkmışlardır. Tasarrufta bulunan fon sahipleri ile bu fonları yatırıma dönüştürmek isteyen ihtiyaç sahipleri arasında aracılık görevini üstlenen finansal piyasalar, ilerleyen dönemlerde yapılarında meydana gelen gelişme ve değişme ile ekonomik büyüme sürecinin itici gücü olarak ekonomik sistemde yer almışlardır. Finansal gelişmenin bir unsuru olan finansal derinleşme, ekonomik sistemde bulunan finansal araçların ve ürünlerin hem niceliksel olarak artışını hem de fonksiyonel olarak gelişimini ifade etmektedir. Bu çalışmada finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Ortak korelasyonlu etkiler tahmincisi ile yürütülen analizde, 1995 – 2019 dönemi kapsamında 76 ülkeye ait veriler kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, panel genelinde finansal derinleşmenin ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Buna karşın, ülkeler açısından ele alındığında finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ülkeler arasında farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ile resmi otoritelere politika oluşturma sürecinde veri sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial systems first emerged as structures where monetary transactions take place in economies. Financial markets, which act as an intermediary between the fund owners who save and those in need who want to convert these funds into investments, have taken place in the economic system as the driving force of the economic growth process with the development and change in their structures in the following periods. Financial deepening, which is an element of financial development, expresses both the quantitative increase and the functional development of financial instruments and products in the economic system. In this study, the effect of financial deepening on economic growth is analyzed. In the analysis carried out with the common correlated effects estimator, data from 76 countries for the period 1995 – 2019 were used. Findings from the study showed that financial deepening negatively affects economic growth across the panel. On the other hand, when considered in terms of countries, it was concluded that the effect of financial deepening on economic growth differs between countries. With the findings, it is aimed to provide data to the official authorities in the policy-making process.