Çevresel kuznets eğrisi hipotezinin geçerliliği: oecd ülkeleri üzerine ampirik bir analiz
The validity of the environmental kuznets curve hypothesis: an empirical analysis on oecd countries
  1. Tez No: 785406
  2. Yazar: SEZGİN ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için şimdiki neslin ihtiyaçlarını, sınırlı kaynakları etkin ve verimli kullanarak tedarik etmesi olarak tanımlayabileceğimiz sürdürülebilir kalkınma kavramı, özellikle son yarım yüzyılda sıklıkla ekonomik çalışmalara konu olmaktadır. Sanayileşme ve kentleşmeye paralel olarak çevre kirliğinin artması sonucunda iktisadın temel varsayımlarından olan kıt kaynakların etkin kullanımı, daha da dikkat çeker bir konu haline gelmiş ve artan nüfusun da etkisi ile iktisatta çevreci bir dönüşüm süreci başlamıştır. Sürdürülebilir kalkınmanın temel unsurlarından olan çevre kirliliğinin azaltılması ise bu çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Sürdürülebilir kalkınmanın öneminden kaynaklı olarak oluşturulan bu çalışmada, 37 OECD ülkesi için 1993 – 2019 dönemi yıllık verileri kullanılarak gelir düzeyinin çevresel bozulma üzerindeki etkisi incelenmiş ve OECD ülkeleri için EKC hipotezinin geçerliliği test edilmiştir. Ampirik analiz sonucunda elde edilen bulgular OECD ülkeleri için EKC hipotezinin geçerli olduğunu, gelir düzeyindeki artış ile birlikte çevresel bozulmanın arttığını ancak belirli bir gelir düzeyinden sonra artan gelirin çevresel bozulmada azalmaya yol açacağını göstermiştir. Bulgular, gelir düzeyindeki artışın çevresel bozulmanın azaltılmasında etkili sonuçlar doğurabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable development, which can be defined as the supply of the current generation's needs by using limited resources effectively and efficiently, so that future generations can meet their needs, has been the subject of economic studies, especially in the last half century. As a result of the increase in the environmental pollution in parallel with industrialization and urbanization, the effective use of scarce resources, which is one of the basic assumptions of economics, has become an even more remarkable issue and an environmentalist transformation process has begun in the economy with the effect of the increasing population. Reducing environmental pollution, which is one of the main elements of sustainable development, is the main research area of this study. In this study, which was developed due to the importance of sustainable development, the effect of income level on environmental degradation was examined by using annual data from 1993 to 2019 for 37 OECD countries and the validity of the EKC hypothesis was tested for OECD countries. As a result of the empirical analysis, it is concluded that the EKC hypothesis is valid for OECD countries, environmental degradation increases with the increase in income level, but after a certain income level, increasing income will lead to a decrease in environmental degradation. The findings show that the increase in income level can have effective results in reducing environmental degradation.