Etlik piliçlere içme suyu ile verilen infüze edilmiş zeytin yaprağı çayının performans değerleri, karkas ve et kalite özellikleri, bağırsak histomorfolojisi ve bazı mikroorganizma sayıları üzerine etkileri
The effects of infused olive leaf tea offered wi̇th drinking water to broiler chickens on performance,carcass,meat quality and intestinal histomorphgy and the number of some microorganisms
  1. Tez No: 785440
  2. Yazar: PINAR YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada infüzyon yöntemiyle hazırlanan zeytin yaprağı çayının etlik piliçlere içme suyu ile vermenin performans, karkas, et kalite ve bağırsak histomorfolojisi ile bazı mikroorganizma sayısı üzerine etkilerinin belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada günlük yaşta 210 adet Ross 308 etlik civciv ile Aydın-İli Yenipazar ilçesinden toplanan Gemlik tipi zeytin yaprağı kullanılmıştır. Deneme grupları her birinde 7 hayvan bulunan 6 tekerrürlü 5 muamele grubundan (biri kontrol normal içme suyu, diğerleri 5, 10, 15, 20 ml/litre infüzyon yöntemine göre hazırlanmış zeytin yaprağı çayı) oluşturmuştur. Yem ve su serbest (her gün taze) verilmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları etlik piliçlere 42 gün boyunca infüze edilmiş zeytin yaprağı çayı vermenin yem tüketimi, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı, su tüketimi, karkas randımanı, kalp, karaciğer, taşlık, yenilebilir iç organlar, abdominal yağ, sindirim sistemi ağırlığı, sindirim sistemi uzunluğu, on beşinci dakikada ölçülen göğüs ve but etinin a*(kırmızılılık), 24.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to determine the effects of infused olive leaf tea offered with drinking water tobroiler chickens on performance,carcass,meat quality and intestinal histomorphology and the number of some microorganisms. In the study, 210 daily Ross 308 broiler chick and Gemlik type olive leaves collected from Yenipazar district of Aydın were used. Experimental groups consisted of 5 treatment groups (one control normal drinking water, the others 5, 10, 15, 20 mg/liter olive leaf tea prepared according to the infusion method) with 6 replications of 7 chicks in each. Feed and water were provided fresh every day. The results of the present study were that feeding broilers with infused olive leaf tea for 42 days was fed with feed intake, body weight, body weight gain, feed conversion ratio, water intake, carcass yield, heart, liver, gizzard, edible viscera, abdominal fat, digestive system weight, digestive tract length, a* (redness) of breast and thigh meat measured at 45 minutes, pH of breast meat measured at 24 hours, a*, b* (yellowness), thigh meat a*, b* values, caecum Escherichia coli and While the number of Lactobacillus spp.