Ülseratif kolitli hastalarda C-reaktif protein/albumin oranının endoskopik ve mukozal aktivite ile ilişkisi
The relationship of C-reactive protein/albumin ratio with endoscopic and mucosal activity in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 785459
  2. Yazar: ERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ülseratif kolitli hastalarda C-reaktif protein/albumin oranının endoskopik ve mukozal aktivite ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Gastroenteroloji ve İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları polikliniklerine 2019-2021 yılları arasında başvurmuş, 18 yaş üstü, patolojik olarak ülseratif kolit tanısı almış, laboratuvar tetkiklerinde ve hasta dosyalarında yeterli veri elde edilen, 74 hasta incelenmiştir. Çalışmada hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri, Rachmilewitz endoskopik aktivite indeksi, histopatolojik aktivitesi tespit edilmiştir. Hastaların laboratuar sonuçlarında CRP, albumin, hemoglobin, lökosit, nötrofil, monosit, lenfosit, trombosit ve sedimentasyon değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the relationship between C-reactive protein/albumin ratio and endoscopic and mucosal activity in patients with ulcerative colitis. Material and Methods: In the study, 74 patients over the age of 18, who applied to the Gastroenterology and Inflammatory Bowel Diseases polyclinics of Inonu University Faculty of Medicine Gastroenterology Department between 2019-2021, who were diagnosed with ulcerative colitis pathologically, and who had sufficient data in laboratory tests and patient files, were examined. In the study, demographic characteristics such as age and gender, Rachmilewitz endoscopic activity index, and histopathological activity were determined. In the laboratory results of the patients, CRP, albumin, hemoglobin, leukocytes, neutrophils, monocytes, lymphocytes, thrombocyte and sedimentation values were examined.