Işık kirliliği konusunda Arduino uygulamalarına dayalı STEM etkinliklerinin fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM eğitimi farkındalıklarına, teknolojiye ve çevreye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of STEM activities based on STEM applications on light pollution on candidates' science teachers' awareness of STEM education, their attitudes towards technology and the environment
  1. Tez No: 785458
  2. Yazar: ELİF DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Arduino kullanılarak ışık kirliliği konusunda yapılan STEM etkinliklerinin fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM eğitimi farkındalıklarına, teknolojiye ve çevreye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma yöntem araştırmalarında yer alan iç içe desen ve ön test- son test seçkisiz deneysel model kullanılmıştır. Gruplar seçkisiz olarak belirlendikten sonra gruplarda ışık kirliliğini önleme konusunda Arduino kullanılarak bir STEM projesi yapmaları beklenmiştir. Örneklem olarak Gazi Üniversitesinde eğitim görmekte olan Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı üçüncü sınıf çevre bilimi dersini alan 50 öğrenci olarak belirlenmiştir. Çalışmadaki nicel verilerin toplanmasında STEM Farkındalık, Teknoloji Yönelik Tutum ve çevreye yönelik tutum ölçekleri; nitel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda fen bilimleri öğretmen adaylarının STEM Farkındalık, Teknoloji Yönelik Tutum ve Çevreye Yönelik Tutum ölçeklerinden aldıkları uygulama öncesi ve sonrası puan ortalamalarında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adayları, Arduino ve STEM eğitimi hakkında öğretmenlerin öğrencilere daha yeterli eğitim verebilmeleri için öğretmen eğitimlerinin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Sonuçlar doğrultusunda; YÖK ve MEB hizmet içi eğitimleriyle fen bilimleri öğretmenleri ve öğretmen adaylarına yönelik Arduino ve robotik kodlama eğitimlerinin verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effects of STEM activities on light pollution using Arduino on candidate science teachers' awareness of STEM education, their attitudes towards ay, and the environment. The nested design and pretest-posttest random experimental model from mixed method research were used. After the groups were randomly determined, pre-service teacher groups were expected to carry out a STEM project on preventing light pollution using the Arduino coding platform. The study was carried out with the participation of 50 volunteer pre-service teachers studying the environmental science course taught in the third year spring semester in the science teaching department of the faculty of education of Gazi University. STEM Awareness, attitude towards technology, and Environmental Attitude Scale were used as quantitative measurement tools. As a qualitative data collection tool, a semi-structured interview form was prepared and used in the study. The collected quantitative is analyzed in SPSS 23 software. Evidence shows that science teacher candidates' average pretest-posttest scores of their awareness of STEM education, their attitudes towards technology, and the environment scales differ considerably. Pre-service teachers stated that teacher training is essential so that teachers can provide adequate education to students about Arduino and STEM education. In line with the results, we suggest giving Arduino and robotic coding training in STEM education for prospective science teachers.