TIMSS ve LGS fen bilimleri sorularının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of TIMSS and LGS science questions according to different variables
- Tez No: 785462
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmanın amacı, 2018 ve 2019 Liselere Geçiş Sistemi Fen Bilimleri soruları ile 2015 ve 2019 yıllarındaki Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Fen Bilimleri sorularının farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmada, incelenen Fen Bilimleri soruları, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç boyutuna ve Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması bilişsel alan basamaklarına göre sınıflandırılmıştır. 2018 Liselere Geçiş Sistemi ve 2015 Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Fen Bilimleri soruları, 2013 Fen Bilimleri Öğretim Programı'na göre ve 2019 Liselere Geçiş Sistemi ve 2019 Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Fen Bilimleri soruları, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'na göre incelenmiştir. Araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç boyutuna göre, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması ve Liselere Geçiş Sistemi Fen Bilimleri sorularının, ağırlıklı olarak alt düzey bilişsel alanda yer aldığı tespit edilmiştir. Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması bilişsel alan basamaklarına göre, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Fen Bilimleri sorularının bilme, uygulama ve akıl yürütme basamaklarında dengeli bir dağılım gösterdiği, Liselere Geçiş Sistemi Fen Bilimleri sorularının ise bilme basamağı ağırlıklı olduğu belirlenmiştir. Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması'nda yer alan soruların bir kısmının Fen Bilimleri Öğretim Programında yer almadığı, bazı soruların da sınıf seviyesi bakımından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the science questions of the transition system to high school in 2018 and 2019 and the science questions of the International Mathematics and Science Trends Research in 2015 and 2019 according to different variables. In the study, the Science questions examined were classified according to the cognitive process dimension of the Revised Bloom Taxonomy and the cognitive domain levels of the International Mathematics and Science Trends Research. 2018 High School Transition System and 2015 International Mathematics and Science Trends Research Science questions were analyzed according to the 2013 Science Curriculum, and 2019 High School Transition System and 2019 International Mathematics and Science Trends Research Science questions were analyzed according to the 2018 Science Education Program. Document analysis method was used in the research. According to the cognitive process dimension of the Revised Bloom Taxonomy, it has been determined that the International Mathematics and Science Trends Research and High School Transition System Science questions are predominantly in the low-level cognitive domain. According to the cognitive domain levels of the International Mathematics and Science Trends Research, it was determined that the Science questions of the International Mathematics and Science Trends Research showed a balanced distribution in the stages of knowing, practice and reasoning, and the Science questions of the High School Transition System were predominantly on the knowing level. It has been determined that some of the questions in the International Mathematics and Science Trends Research are not included in the Science Curriculum, and some of the questions differ in terms of grade level.