Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi programına ilişkin akademisyen görüşleri
Academician opinions about curriculum of teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 785470
  2. Yazar: PINAR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi programına ilişkin akademisyen görüşlerinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma desen modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu; Akdeniz, Gazi, Harran, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitelerinde TÖMER'de görev yapmakta olan akademisyenlerden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 51 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini belirlemek amacıyla hazırlanan sorular yer alırken, ikinci bölümünde ise CIPP Modeline Göre Türkçe'nin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programını Değerlendirme Ölçeği kullanılmış ve bu anketle katılımcıların programa yönelik değerlendirmeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümünde ise katılımcıların programa ilişkin görüşlerini tespit etmek amacıyla hazırlanan sorular yer almıştır. Akdeniz, Gazi, Harran, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitelerinde görev yapmakta olan akademisyenlere uygulanan anket yoluyla toplanan veriler bilgisayar ortamında“SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Science-Versiyon 23.0)”programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre akademisyenlerin okul türleri ile girdi değerlendirmeleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre akademisyenlerin öğrenim durumları ile süreç değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Akademisyenlerin programın değerlendirmesiyle ilgili görüşleri genel olarak olumludur. Programın yararlı ve amaca hizmet eden bir program olduğunu ve bu alandaki çalışmalarda kaynak olabileceğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the views of academicians on the program of teaching Turkish as a foreign language, and the relational survey method was used in the quantitative approach. The research group; It consists of 51 academicians selected by simple random sampling method from the academicians working at TÖMER at Akdeniz, Gazi, Harran and Muğla Sıtkı Koçman Universities. The questionnaire used in the research consists of three parts. In the first part of the questionnaire, there were questions prepared to determine the socio-demographic information of the participants, while in the second part of the research, the Evaluation Scale of the Curriculum for Teaching Turkish as a Foreign Language According to the CIPP Model was used and the evaluations of the participants about the program were examined with this questionnaire. In the third part of the study, there were questions prepared to determine the views of the participants about the program. Within the scope of the research, the data collected through the questionnaire applied to the academicians working at Akdeniz, Gazi, Harran and Muğla Sıtkı Koçman Universities were analyzed by transferring them to the“SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Science-Versiyon 23.0)”program in computer environment. According to the data obtained as a result of the research, a significant relationship was determined between the school types of the academicians and their input evaluations. According to the data obtained, a statistically significant relationship was determined between the educational status of the academicians and their process evaluations. The opinions of the academicians about the evaluation of the program are generally positive. They stated that the program is a useful and purposeful program and can be a resource for studies in this field.