Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri (1-2.sınıf) için hazırlanan Anadolu Masalları Eğitim Setlerinin incelenmesi ve masallara ilişkin öğrenci tepkileri
The analysis of Education Sets of Anatolian Fairytales prepared for pre-school and primary students (1st and 2nd graders) and the students reactions to fairytales
  1. Tez No: 785469
  2. Yazar: BÜŞRA FİRDEVS BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırma, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi ve ilkokul öğrencileri (1-2.sınıf) için hazırlanan Anadolu Masalları Eğitim Setlerinde yer alan masal kitaplarında işlenen konuları, yer alan kahramanları, masalların ana fikirlerini, masallarda yer alan değerleri tespit etmek ve masallara yönelik öğrenci tepkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını adı geçen masal setlerini oluşturan 29 adet masal oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise öğrenci tepkilerini belirlemek için görüşlerine başvurulan Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 8 tane 1.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Masal İnceleme Formu”,“Öğrenci Tepkileri Formu”ve“Değer Analiz Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ise nitel araştırma verilerinin analizinde kullanılan“betimsel analiz”ve“içerik analizi”yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplamanın ilk aşaması olan içerik özelliklerinin incelenmesinde masallar öncelikle araştırmacı tarafından farklı zamanlarda okunarak betimlenmiş ve incelenmişlerdir. Veri toplamanın ikinci aşamasını oluşturan okur tepkilerinin alınmasında Öğrenci Tepkileri Formu kullanılmıştır. Bu form kapsamında 8 öğrencinin 15 ilkokul masalına yönelik okur tepkileri belirlenmiştir. Masalların içerik özelliklerinin incelenmesi sonucunda, ilkokul 1 ve 2.sınıflar için hazırlanan 15 masalda 15 farklı konunun, 14 okul öncesi masalında ise 12 farklı konunun işlendiği görülmüştür. İlkokul 1 ve 2.sınıf masallarına yönelik okur tepkileri incelendiğinde ise öğrencilerin en fazla“okur merkezli”cevaplar verdikleri görülmüştür. Masalların içerikleri ve öğrencilerin masallara yönelik tepkilerine ilişkin elde edilen bulgular literatür desteğiyle tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the subjects covered in the 29 fairy tale books in the Anatolian Tales Education Sets prepared by the Ministry of National Education for 1st and 2nd grades and preschool children, the heroes involved, the main ideas of the tales, the values in the tales and to determine the reactions of the students. The study uses the case study, one of the qualitative research methodologies. The data source of the research consists of 29 tales that make up the aforementioned tale sets. The study group consists of 8 first-year students studying at a public school in Birecik district of Şanlıurfa, whose opinions were sought to determine student reactions.“Fairytale Review Form”,“Student Reactions Form”and“Value Analysis Form”were used as data collection tools in the research. In the analysis of the research data,“descriptive analysis”and“content analysis”methods used in the analysis of qualitative research data were used. In the examination of content characteristics, which is the first stage of data collection, fairy tales were first described and examined by the researcher at different times. The Student Reactions Form was used to obtain the reader reactions that constitute the second stage of data collection. Within the scope of this form, the reader reactions of 8 students towards 15 primary school fairy tales were determined. As a result of examining the content characteristics of fairy tales, it was seen that 15 different subjects were covered in 15 fairy tales prepared for primary school 1st and 2nd grades, and 12 different subjects were covered in 14 preschool fairy tales. When the reader reactions to the 1st and 2nd grade fairy tales were examined, it was seen that the students gave the most“reader-centered”answers. The findings related to the content of the tales and the students' reactions to the tales were discussed with the support of the literature and various suggestions were made.