Sözel Dil Becerileri Eğitim Programı (SÖDBEP)'nın çalışma belleği ve erken okuryazarlık becerilerine etkisi
The effects of Oral Languge Skills Education Program (OLSEP) on working memory and early literacy skills
- Tez No: 785483
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı Sözel Dil Becerileri Eğitim Programı (SÖDBEP)'nın çalışma belleği ve erken okuryazarlık becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın katılımcı grubuna Diyarbakır'da bir anaokulunda eğitimlerine devam eden 60-66 ay aralığındaki tipik gelişim gösteren 19 çocuk çalışma, 19 çocuk kontrol olmak üzere toplam 38 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri karma yöntemden açıklayıcı sıralı desene uygun olarak nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, araştırmanın nicel boyutu için“Çalışma Belleği Ölçeği”,“Erken Okuryazarlık Testi (EROT)”ve“Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı (EOBDA)'nın Yazı Farkındalığı”alt testleri; nitel boyutu için ise gözlem alan notları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS paket programı aracılığıyla ANCOVA kullanılarak, izleme testleri için t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak, nitel veriler için ise nitel verilerin kendine özgü analiz süreci takip edilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda Sözel Dil Becerileri Eğitim Programı (SÖDBEP)'nın çocukların çalışma belleği ve erken okuryazarlık becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of Oral Languge Skills Education Program (OLSEP) on working memory and early literacy skills. In accordance with this purpose, a total of 38 children with typical development between 60-66 months, 19 of whom are in the study group and 19 of whom are in the control group, continuing their education in a kindergarten in Diyarbakir are included in the participant group of this study. The research data are collected in accordance with the explanatory sequential design from the mixed method by using quantitative and qualitative data collection tools. Demographic survey forms; for the quantitative dimension of the research“Working Memory Scale”,“Early Literacy Test”, and“Print Awareness subtests of Early Literacy Skills Assessment Tool”; for the qualitative dimension of the research observation field notes and semi-structured interview forms are used as data collection tools. Quantitative data are analyzed using ANCOVA, follow-up tests are analyzed using t-test and Wilcoxon signed-rank test via SPSS package program, and the analysis of qualitative data is carried out by following a unique analysis process. As a result of the research, it is concluded that Oral Languge Skills Education Program (OLSEP) is effective on children's working memory and early literacy skills.