Bağlanma stilleri ile sosyal medya ve yeme bağımlılığı ilişkisi
  1. Tez No: 785490
  2. Yazar: ECEM İNCİ ARISIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Davranışsal bağımlılıklar, bir kişinin zevk alarak yaptığı bir eylemi devamlı sürdürerek o eyleme bağımlı hale geldiği bir dizi eylemden oluşur. Toplumda yalnızca alkol, nikotin ve yasadışı maddelerin bağımlılık yaptığına dair bir kanı olsa da, tüm bağımlılıklar arasında davranışsal bağımlılıklar önemli bir yer tutar. Son yıllarda yapılan çalışmalar bağlanma stillerinin kişilerin bağımlılık geliştirmesinde önemli değişkenlerden biri olduğunu ortaya koymuştur. Bağlanma stilleri ve alkol/madde bağımlılığı ilişkisini araştıran çalışmalar olmasına rağmen Türkiye örnekleminde bağlanma stillerinin davranışsal bağımlılıklarla ilişkisini araştıran çalışmalar yetersizdir. Bu araştırma kişilerin bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılığı ve yeme bağımlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bağlanma stilleri kişilerin bebeklik yıllarından bugüne kadar gelen bağlanma stilleri olarak tanımlanmaktadır. Kaçınan ve kaygılı bağlanma stillerinin bağımlılıkla ilişkisi olduğu hipotezini test etmek için 168 kişiye çevrimiçi bir anket yapıldı. Çevrimiçi ankette Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Yale Yeme Bağımlılığı ölçeği, Bergen Sosyal Medya Bağımlığı ölçeği kullanıldı. Yapılan bağımsız gruplar t testi analizi sonucunda sosyal medya bağımlılık düzeyi düşük ve yüksek olanların bağlanma kaygısı alt boyutu puan ortalamaları arasında bağımlılık düzeyi yüksek olanlar lehine anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar incelendiğinde sosyal medya bağımlılığı yüksek olanların bağlanma kaygısının daha yüksek olduğu söylenebilir. Sosyal medya bağımlılık düzeyi ile bağlanmaya ilişkin kaygı algıları arasında ise pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak, gelecekteki araştırmalarda olası kullanımlarını keşfetmek için literatürde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Behavioral addictions consist of a series of actions in which a person becomes addicted to an action by continuing to do it for pleasure. Although there is a belief in society that only alcohol, nicotine and illegal substances are addictive, behavioral addictions have an important place among all addictions. Studies conducted in recent years have revealed that attachment styles are the most crucial variables in the development of addiction. Despite the fact that there are studies that investigates the relationship within attachment styles along with alcohol/substance addiction, articles that examine the relationship between attachment styles and behavioral addictions in the Turkish literature are insufficient. This study aims to examine the relationship between individuals' attachment styles and social media addiction and food addiction. In this context, attachment styles are defined as the attachment styles of individuals from their infancy to the present. To test the hypothesis that avoidant and anxious attachment styles are associated with addiction, an online questionnaire was administered to 168 people. In the online survey,“Experiences in Close Relationships Inventory”,“Yale Eating Addiction scale”, and the“Bergen Social Media Addiction”scale were used. Due to result of the independent groups t-test analysis, it was determined that there was a significant difference between the mean scores of the attachment anxiety sub-dimension of those with low and high levels of“social media addiction”, in favor of those with high addiction levels. Accordingly, it can be said that those with high social media addiction have higher attachment anxiety. A moderately significant positive correlation was found between the level of social media addiction and the perception of anxiety about attachment. However, more studies are needed to examine their possible use in future research.