Çocukluk çağı dirençli epilepsi hastalarında yeni nesil antiepileptiklerin etkinliği
Efficacy of new generation antiepleptics in patients with childhood resistant epilepsy
  1. Tez No: 785496
  2. Yazar: GİZEM GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dirençli epilepsi,“monoterapi veya kombinasyon olarak uygun şekilde seçilmiş ve tolere edilebilen iki antiepileptik ilaçla tedaviye rağmen; tedavi öncesi 12 ay içinde nöbetler arasındaki maksimum aralığın en az 3 katı veya 12 ay boyunca nöbetsizlik halinin (hangisi daha uzunsa) sürdürülememesi”dir. Çocukluk çağı epilepsilerinin yaklaşık %10-20'si ilaca dirençli epilepsiden oluşmaktadır. Çalışmamızda Ocak 2017-Şubat 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran dirençli epilepsi tanısı ile takipli çocukların elektronik dosyaları retrospektif yöntemle tarandı. Çalışmada; Klobazam, Sultiam, Lakozamid, Rufinamid ve Zonisamid'i 0-18 yaş aralığında kullanmaya başlayan hastaların analizleri ile hastalık seyrine iyi yönde etkisi olacak ilaçların kullanımına katkı sağlanması amaçlandı. Olguların yaşları, nöbet tipi, epileptik sendrom tanısı, etiyolojisi, beyin MRG bulguları, komorbiditeleri, ilaç dışı tedavileri, EEG bulguları, hastalığı süresince kullandığı tüm antiepileptik ilaçları değerlendirildi. Antiepileptik ilaç ile alınan iyi tedavi yanıtı; nöbet sayısının %50'den daha fazla azalması veya tam nöbetsizlik hali (tedavi öncesi 12 ay içinde nöbetler arasındaki maksimum aralığın en az 3 katı veya 12 ay boyunca nöbetsizlik halinin sürdürülmesi) ile tanımlandı. Hastaların 122'si (%51) kadın, 117'si (%49) erkekti, 145'i (%60,7) fokal, 94'ü (%39,3) jeneralize nöbete sahipti. Fokal ve jeneralize nöbetliler en fazla Klobazam'dan fayda gördü. Bu gruptaki ilaçlardan fokal nöbetlilerde en az etkin olan Sultiam idi. Jeneralize nöbetlilerde en az etkin olan ise Rufinamid idi.
Özet (Çeviri)
Resistant epilepsy is defined as "despite treatment with two appropriately selected and tolerated antiepileptic drugs, either as monotherapy or in combination; is at least 3 times the maximum interval between seizures in the 12 months prior to treatment or failure to maintain a seizure-free state for 12 months, whichever is longer. Approximately 10-20% of childhood epilepsy consists of drug-resistant epilepsy. In our study, electronic files of patients with resistant epilepsy who applied to the Pediatrics Department of Akdeniz University Faculty of Medicine, Pediatric Neurology Department between January 2017 and February 2022, were scanned retrospectively. In the study; patients who started using Clobazam, Sultiam, Lacosamide, Rufinamide and Zonisamide in the 0-18 age range were analyzed, and it was aimed to contribute to the use of drugs that will have a positive effect on the course of the disease. The patients' age, seizure type, epileptic syndrome diagnosis, etiology, brain MRI findings, comorbidities, non-drug treatments, EEG findings, all antiepileptic drugs used during the disease were evaluated. Good treatment response with antiepileptic drug; was defined as a reduction in the number of seizures by more than 50% or achieving seizures-free status (at least 3 times the maximum interval between seizures in the 12 months prior to treatment, or maintenance of seizure-free state for 12 months). Of the patients, 122 (51%) were female, 117 (49%) were male, 145 (60.7%) had focal and 94 (39.3%) generalized seizures. Those with focal and generalized seizures benefited most from Clobazam. Among the drugs in this group, Sultiam was the least effective in patients with focal seizures. Rufinamide was the least effective in generalized seizures.