L-karnitin'in deneysel aşil tendon hasarındaki etkisi
The effect of L-carnitine on experimental achilles tendon injury
  1. Tez No: 785499
  2. Yazar: ZEHRA SEZNUR KASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULKİ BAŞALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, L-karnitin'in (LC) deneysel aşil tendon hasarı üzerinde iyileşmeyi sağlayıcı etkisi olup olmadığını araştırmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda 36 haftalık ağırlıkları 400-530 gr olan, 40 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçanlar dört gruba (n=10) ayrıldı. Kontrol grubuna hiçbir uygulamada bulunulmadı. Pre-LC grubuna tendon hasarından 1 hafta önce başlanarak, Post-LC grubuna ise tendon hasarını takiben deney süresince hergün 100 mg/kg LC intraperitoneal olarak uygulandı. Hasta grubuna hasardan sonra LC verilmedi. Sıçanların haftalık kilo takibi yapıldı. Ayrıca deneyin başında ve sonunda iki kez fonksiyonel yürüme testi uygulandı. Deney sonunda sıçanların sol aşil tendonları histopatolojik incelenme için çıkarıldı. Bulgular: Sıçanların haftalık kilo takibi sonuçlarına göre; göre; ikinci hafta ağırlık sonuçları kontrol grubu ile Post-LC grubu arasında (p=0,218), üçüncü hafta ağırlık sonuçları, kontrol grubu ile Pre-LC grubu arasında (p=0,035), kontrol grubu ile Post-LC grubu arasında (p=0,011), dördüncü hafta ağırlık sonuçları, kontrol grubu ile Pre-LC grubu arasında (p=0,045), kontrol grubu ile Post-LC grubu arasında (p=0,005) anlamlı olarak farklı bulundu. Post-LC grubunun beşinci haftada ağırlık sonuçları kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edildi (p=0,012).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study was aimed to investigate whether L-carnitine (LC) has a healing effect on experimental Achilles tendon injury. Material and Methods: 40 male Wistar Albino rats with a 36-week-old weight of 400-530 g were divided into four groups (n=10). No application was made to the control group. 100 mg/kg LC was administered intraperitoneally Pre-LC group, starting one week before the tendon injury, and Post-LC group following the tendon injury, every day throughout the experiment. No LC was given to the patient group after the injury. Weekly weight follow-up of the rats was done. Two functional walking tests were performed at the beginning and end of the experiment. The left Achilles tendons of the rats were removed for histopathological examination. Results: According to the results of the weekly weight follow-up; second week between control group and Post-LC group (p=0.218), third week between control group with Pre-LC group (p=0.035), and Post-LC group (p=0.011), fourth week between control group with the Pre-LC group (p=0.045), and the Post-LC group (p=0.005), fifth week post-LC group and control group between significantly were found (p=0.012).