TIMSS 2019 uygulamasına katılan 4. ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik başarısını etkileyen değişkenlerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Investigation of the variables affecting the mathematics achivement of 4th and 8th grade students based on the TIMSS 2019 using structural equation modeling
  1. Tez No: 785513
  2. Yazar: YUSRA NUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA BAKAN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik başarısı ile matematiğe karşı olumlu tutum, matematiğe ilişkin öz yeterlik inancı, matematik derslerinde öğretimsel netliğe ilişkin öğrenci algısı ve evdeki eğitimsel kaynaklar değişkenleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modelleme tekniklerinden hibrit model aracılığı ile incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye, Güney Kore ve Finlandiya'dan TIMSS 2019 uygulamasına katılan dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Ortaöğretime geçişte sınav sisteminin Türkiye'ye benzerlik göstermesi bakımından Güney Kore, tamamen farklı bir sistemi olması bakımından ise Finlandiya araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma, uygulama kapsamında öğrencilerin cevapladığı anket ve başarı testlerinden elde edilen veriler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından iki aşamalı yaklaşımla test edilen modellerin, Türkiye, Güney Kore ve Finlandiya'nın dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencilerinden elde edilen verilere iyi uyum sağladığı görülmüştür. Çalışma matematik başarısıyla ilişkili olduğu düşünülen faktörlerin matematik başarısı ile ilişkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi açısından önemlidir. Analizler sonucunda, TIMSS 2019 uygulamasında matematik başarısını açıklamada en önemli değişkenin matematiğe ilişkin öz yeterlik inancı olduğu görülmüştür. Başarı ile pozitif yönde en güçlü ilişkisi olan değişken ise evdeki eğitimsel kaynaklar değişkenidir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuçlar tartışılmış ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between mathematics achievement and positive attitude towards mathematics, self-efficacy belief in mathematics, student perception of instructional clarity in mathematics lessons, and the variables of educational resources at home through a hibrit model, one of the structural equation modeling techniques. The study group of the research consists of fourth and eighth grade students from Turkiye, South Korea and Finland who participated in the TIMSS 2019 application. South Korea was included in the study in terms of the similarity of the examination system to Turkiye in the transition to secondary education, and Finland in terms of having a completely different system. The research was carried out on the data obtained from the questionnaires and achievement tests answered by the students within the scope of the application. The models tested by the researcher with a two-stage approach were found to fit well with the data obtained from fourth and eighth grade students from Turkiye, South Korea, and Finland. The study is important in terms of comparatively examining the relations between the factors thought to be related to mathematics achievement. As a result of the analyzes, it was seen that the most important variable in explaining mathematics achievement in the TIMSS 2019 application was the belief in mathematics self-efficacy. The variable that has the strongest positive relationship with mathematics achievement is the educational resources variable at home. The results obtained in line with the findings obtained from the research were discussed and suggestions were shared.