Matematiği seven öğrenciler daha mı başarılı? TIMSS datasına meta-analitik bir bakış
Are those who love mathematics more successful? A meta-analytical owerview of TIMSS data
- Tez No: 874599
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir işi severek yapan kişinin başarılı olacağına dair yaygın bir görüş vardır. Matematik başarısıysa birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bu konuyla ilgili çalışma sayısı da artmaktadır. Bu çalışmada, TIMSS verileri kullanılarak matematiği seven ve sevmeyen öğrencilerin matematik başarıları incelenerek genel bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Alanyazında öğrenci kişilik özellikleri altında matematiği sevme ve başarı arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Bu ilişki incelenirken az sayıda örneklem içeren çalışmalar daha fazladır. Dolayısıyla TIMSS verileri kullanılarak matematiği sevme ve matematik başarısı arasındaki ilişkiye odaklanan bir meta-analiz çalışmasına rastlanmamıştır. Bu bağlamda, TIMSS 2011-2019 uygulamalarına katılan ülkelerin verileri kullanılarak nicel yöntem olan meta-analiz yapılmıştır. Veri olarak öğrencilerin matematik başarı testleri ve öğrenci anketlerinden yararlanılmıştır. Meta-analizde, ülkelerin matematiği seven ve sevmeyen öğrencilerin matematik başarı testinden aldığı puanların ortalaması kullanılmıştır. Daha sonra bu değerlerden R paket analiz programı kullanılarak etki büyüklüğü, heterojenlik, anlamlılık değerlerine ulaşılmıştır. Verilerin birleştirilmesinde IDB Analyzer programından ve kodlanmasında SPSS ve MS Office Excel 2019 programından yararlanılmıştır. Popülasyon parametreleri ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden, bu değerler rastgele etkiler modeline göre analiz yapılmıştır. Araştırma sonunda üç uygulamanın genel etki büyüklüğü incelendiğinde, matematiği seven öğrencilerin sevmeyenlere göre matematik başarısında 45 puan önde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca 8.sınıf düzeyinde matematiği sevenlerin 4.sınıfa göre başarı açısından daha önde olduğu görülmüştür. Cinsiyete göre yapılan analizde önemli bir fark tespit edilmemiştir. Ülkeler arasında yapılan karşılaştırmada, matematiği sevmenin başarı açısından neredeyse hiç önemli olmadığı veya çok önemli olduğu ülkeler bulunmuştur. Ek olarak, Türkiye'nin sonuçları incelendiğinde, matematiği sevenler ile sevmeyenler arasındaki matematik başarı farkının 2019 yılına doğru azaldığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Matematiği Sevme, Matematik Başarısı, TIMSS, Meta-analiz
Özet (Çeviri)
There is a widespread belief that a person who loves a job will be successful. Mathematics achievement has been the subject of many studies. The number of studies on this subject is also increasing. In this study, it is aimed to make a general evaluation by examining the mathematics achievements of students who like and dislike mathematics using TIMSS data. In the literature, there are many studies examining the relationship between liking mathematics and achievement. Most of such, studies are contucted with relativel small sample sizes. Therefore, there is no meta-analysis study focusing on the relationship between liking mathematics and mathematics achievement using TIMSS data. In this context, a meta-analysis, which is a quantitative method, was contucted using data from countries that participated in the TIMSS 2011-2019 assessments. Students' mathematics achievement tests and student questionnaires were used as data. In the meta-analysis, the average scores of students who liked and disliked mathematics from mathematics achievement test were used. Then, effect size, heterogeneity, and significance values were obtained from these values using the R package analysis program. IDB Analyzer program was used to merge the data and SPSS and MS Office Excel 2019 program was used for coding. Since population parameters differ from country to country, these values were analyzed according to the random effects model. At the end of the study, when the overall effect size of the three interventions was examined, it was concluded that students who liked mathematics were about 45 points ahead in mathematics achievement compared to those who did not like mathematics. In addition, it was observed that those who liked mathematics at the 8th-grade level were ahead in terms of achievement compared to those who liked mathematics at the 4th-grade level. No significant difference was found in the analysis by gender. A comparison between countries revealed that liking mathematics is a either not important or very important in terms of achievement. Furthermore, when the results of Turkey are analyzed, it is seen that the difference in mathematics achievement between those who like mathematics and those who do not like mathematics decreased towards 2019. KEYWORDS: Like Mathematics, Mathematics Achicvement, TIMSS, Meta-analysis