Karpal tünel sendromu tanılı bireylerde transkütanöz auriküler vagus sinir uyarımının sinir ileti hızı, kavrama kuvveti, ağrı ve üst ekstremite fonksiyonelliğine etkisi
The effect of transcutaneous auricular vagus nerve stimulation on nerve conduction velocity, grip strength, pain and upper extremity functionality in individuals diagnosed with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 785512
  2. Yazar: RIDVAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karpal tünel sendromunun(KTS) toplumdaki görülme sıklığı yüksektir. KTS için uygulanabilecek altın standart tedavi protokolünün olmaması KTS'de yeni tedavilerin etkinliğinin araştırılmasını sağlamaktadır. Transkütanöz auriküler vagus uyarımının(taVNS) KTS'de sinir ileti hızı, kavrama kuvveti, ağrı ve üst ekstremite fonksiyonelliği gibi parametrelerdeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yaşları 18-58 aralığında değişen 51 hasta (90 el) çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireyler deney, sham ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Tedavi öncesi ve sonrasında olacak şekilde median sinirin duyusal dalının ileti hızını ölçmek amacı ile elektromyografi(EMG) değerlendirmesi, bir dijital dinamometre yardımı ile el kavrama kuvveti, vizüel analog skalası(VAS) ölçeği ile ağrı sorgulaması ve üst ekstremitenin fonksiyonelliğini ölçmek amacı ile üst ekstremite fonksiyonel indeksi(ÜEFİ) ölçeği uygulanmıştır. Tedavide tüm katılımcılara konvansiyonel rehabilitasyon programı uygulanmış ve deney grubuna ayrıca vagus sinir uyarımı Vagustim cihazı yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Sham grubuna ise cihaza ait kulaklıklar takılmış ancak akım verilmemiştir. Çalışma için yapılan değerlendirmelerde anlamlılık derecesi p0.05). Grup içi yapılan değerlendirmelerde kavrama kuvveti dışında kalan sinir ileti hızı, ağrı ve üst ekstremite fonksiyonelliği açısından başlangıç durumuna göre anlamlı farklılık bulunmuştur(p0.05). Çalışma sonucunda KTS tanısı almış bireylerde konvansiyonel rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan taVNS'nin duyusal sinir ileti hızını ve üst ekstremite fonksiyonellik seviyesini yükselttiği, ağrıyı azalttığı ancak kavrama kuvveti üzerinde herhangi bir etki oluşturmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (KTS) has a high frequency of appearance in society. The absence of a gold standard treatment protocol that can be applied to CTS enables the efficacy of new treatments to be investigated in CTS. It is aimed to investigate the effect of transcutaneous auricular vagus stimulation (taVNS) on parameters such as nerve conduction velocity, grip strength, pain, and upper extremity functionality in CTS. 51 patients (90 hands) aged between 18-58 were included in the study. The individuals participating in the study were divided into three groups as experimental, sham, and control groups. To measure the transmission rate of the sensory branch of the median boundary before and after treatment, the electromyography (EMG) evaluation was implemented with a digital dynamometer to measure the hand grip force, the visual analogue scale (VAS) and pain interrogation and the functionality of the upper extremity functional index (UEFI) scale. A conventional rehabilitation program was applied to all participants in the treatment, and vagus nerve stimulation was also performed with the help of the Vagustim device in the experimental group. Headphones belonging to the device were attached to the Sham group, but no current was supplied. In the evaluations made for the study, the degree of significance was calculated as p0.05). In the evaluations made within the group, a significant difference was found compared to the baseline in terms of nerve conduction velocity, pain, and upper extremity functionality, except for grip strength(p0.05). As a result of the study, it was found that taVNS applied in addition to the conventional rehabilitation program in individuals diagnosed with CTS increased the sensory nerve conduction velocity and upper extremity functionality level and decreased pain, but did not have any effect on grip strength.