İçerik yönetim sistemlerinin öğrenme içerik yönetim sistemleri olarak kullanılması: WordPress örneği
Using content management systems as learning content management systems: A sample of WordPress
  1. Tez No: 785527
  2. Yazar: AHMET YENERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET HATİCE SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi altyapısı ile yeni bir öğrenme içerik yönetim sisteminin tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması ve değerlerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında WordPress içerik yönetim sistemi altyapısı kullanılarak yeni bir öğrenme içerik yönetim sistemi geliştirilmiştir. Öğrenme içerik yönetim sistemi geliştirilirken Analiz (Analysis), Tasarım (Design), Geliştirme (Development), Uygulama (Implementation) ve Değerlendirme (Evaluation) aşamaları izlenmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2021-2022 bahar döneminde Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde gönüllülük esasına göre araştırmaya katılan 3 öğretim üyesi ve 127 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada kullanılan veriler“Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği”,“E-derslere Yönelik Memnuniyet Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Görüş ve Öneri Formu”aracılığı ile elde edilmiştir. Veri toplama araçlarının uygulanması için Ankara Üniversitesinden izin alınmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler; Betimsel İstatistiksel Analiz, Korelasyon Analizi ve İçerik Analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrenci ve öğretim üyelerinin WordPress tabanlı öğrenme yönetim sistemi kullanılabilirlik ve memnuniyet düzeyinin“Yüksek”olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda öğrencilerin kullanılabilirlik ve memnuniyet düzeyleri arasında pozitif yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim üyeleri açısından kullanılabilirlik ve memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrenci ve öğretim üyelerinin WordPress tabanlı öğrenme yönetim sistemine ilişkin görüşlerinin dağılımı, frekans (f) ve yüzde (%) olarak sunulmuştur. Araştırma katılımcılarının görüş ve önerilerinden elde edilen sonuçlara göre WordPress tabanlı öğrenme yönetim sisteminde iyileştirilebilir yönler ve eklenebilecek yeni özellikler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design, develop, improve and evaluate a new learning content management system by using open source content management system substructure. In the framework of the research, a new learning content management system has been developed by using the WordPress content management system substructure. In the process of developing the learning content management system, the stages of Analysis, Design, Development, Implementation and Evaluation have been followed. The Implementation of the research was carried out with voluntary participants of 127 students and 3 instructors in the Department of Mathematics of Faculty of Science of Ankara University in the spring semester of 2021-2022 academic year. The data used in the research has been collected via“Website Usability Scale”,“Satisfaction Scale for Online Courses”and“Opinion and Suggestion Form”which was prepared by the researcher. Permission for the application of data collection tools was obtained from Ankara University. SPSS 21.0 package program has been used for data analysis. The data has been analyzed via the methods of Descriptive Statistical Analysis, Correlation Analysis and Content Analysis. As a conclusion of the research, the usability and satisfaction level of the students and instructors for WordPress based learning management system has been assigned to be“High”. As a result of the findings, it was concluded that there was a positive relationship between usability and satisfaction levels of students. There was no significant relationship between usability and satisfaction levels for instructors. The distribution of the opinions of students and instructors on the WordPress based learning management system is presented as frequency (f) and percentage (%). According to the results obtained from the opinions and suggestions of participants of the research, it has been concluded that there are improvable directions and new features that can be added in the WordPress based learning management system.