The effect of internalized weight bias of dietetics students at a foundation university in İstanbul on their stigmatizing attitudes, beliefs, and approaches toward individuals with obesity
İstanbul'da bir vakıf üniversitesindeki diyetetik öğrencilerinin içselleştirilmiş kilo önyargılarının obezitesi olan bireylere yönelik damgalayıcı tutum, inanç ve yaklaşımlarına etkisi
  1. Tez No: 785528
  2. Yazar: DERYA GÖKÇEN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Halk sağlığı açısından bakıldığında, diyetetik öğrencilerinin kiloyu nasıl ve ne ölçüde içselleştirdiği ve bunun danışan ve/veya hastanın tutum ve inançlarına yansıması çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı diyetetik öğrencilerinin kiloyu içselleştirme durumları ile obezitesi olan danışanlarına yönelik diyetetik yaklaşımları, tutum ve inançları ve kilo fobisi tutumlarının etkisini anlamaktır. Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3., 4. ve Yüksek Lisans sınıflarından toplam 148 öğrenci katıldı. Ağırlık yanlılığı içselleştirme (WBIS-M) puanları ortalama 2,50±1,90 ile 3. sınıf öğrencilerinde en yüksekti ve içselleştirme puanları arasında 4. ve yüksek lisans öğrencileri arasında anlamlı bir fark bulundu (p=0.042). Tüm öğrencilerin ortalama vücut kitle indeksi (BKİ) normal kilo aralığındaydı ve korelasyon analizi, öğrencinin BKİ değeri arttıkça WBIS-M puanının arttığını gösterdi (p=0,017). Öğrencilerin genel kilo fobisi puan ortalamaları hafif düzeyde olup, gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0,256). Çalışmada kullanılan laktoz intoleransı tanılı iki hipotetik vaka örneğinin diyet örüntüleri, kan parametreleri ve fiziksel aktivite durumları aynı olmasına rağmen, obezitesi olan danışanın karbonhidratları azaltma (p=0,004) ve kilo verme gibi önerileri (p=0.000), kilo fobisi tutumun göstergesidir. Ayrıca obezitesi olan danışanın diyet kalitesi daha kötü (p=0.000), genel sağlık durumu daha kötü (p=0.000) ve günlük fiziksel aktivite durumu daha kötü (p=0.014) olarak skorlandı. Sonuç olarak, Beslenme ve Diyetetik eğitimi sırasında öğrencilerin obezitenin etiyolojisini bireyin kontrolünden ayrı olarak ele alması konusunda farkındalığı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
From the public health perspective, how and to what extent dietetics students internalize weight and its reflection on the client and/or patient's attitudes and beliefs is crucial. This study aims to understand the effect of dietetics students' weight internalization and their dietetic approaches, attitudes, and beliefs toward clients with obesity and their fat phobia. Totally 148 students from the 3rd, 4th, and Master's grades of the Yeditepe University Nutrition and Dietetics Department participated. Weight bias internalization (WBIS-M) scores were the highest, with a mean of 2.50±1.90 for 3rd-grade students, and a significant difference was found between internalization scores between 4th and Master's students (p=0.042). All students' mean body mass index (BMI) was in the normal weight range, and correlation analysis revealed that the student's WBIS-M score increased as the BMI increased (p=0.017). Students' overall mean fatphobia score was at the mild level, and no significant difference was observed between the groups (p=0.256). Although the diet patterns, blood parameters, and physical activity status of the two hypothetical case samples diagnosed with lactose intolerance used in the study were the same, the suggestions of the client with obesity, such as reducing carbohydrates (p=0.004) and weight loss (p=0.000), are indicators of fat-phobic attitude. In addition, the client with obesity was scored as having worse diet quality (p=0.000), worse general health status (p=0.000), and worse daily physical activity status (p=0.014). As a result, during Nutrition and Dietetics education, students' awareness should be increased to consider the etiology of obesity apart from the individual's control.