7-12 yaş grubu çocukların istismar bilgi düzeyleri Çorum ili örneği
Abuse knowledge levels of children aged 7-12 Çorum province example
  1. Tez No: 785572
  2. Yazar: TUBA ORMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel bir problem olan cinsel istismar Ruth ve Henry Kembe tarafından (1978),“bağımlı ve gelişimsel olarak olgunlaşmamış çocuk ve ergenlerin bilinçli olarak onay vermeyecekleri, bütünüyle algılayamadıkları veya ailevi rollerle ilgili sosyal tabulara ters düşen cinsel aktivitelerde kullanmak”olarak tanımlanmıştır. Yapılan çalışmalarda 7-12 yaş grubu çocukların cinsel istismar bilgi düzeylerini araştıran çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Çocuk cinsel istismarını önlemeye yönelik çabaların önündeki en büyük engellerden biri, çocukların bu konudaki bilgi eksikliği olduğu düşünüldüğünde çocukların cinsel istismar konusunda neler bildiğinin belirlenmesi önemlidir. Bu çalışma ile 7-12 yaş grubu çocukların cinsel istismar bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmış, cinsel istismar hakkında doğru bilinen yanlışların ortaya çıkarılması, bu doğrultuda eğitim programlarına ışık tutması planlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı-kesitsel olup Ağustos 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk yataklı servislerinde tedavi altında olan 7-12 yaş grubu 281 çocukla yürütülmüştür. Veriler“çocuk ve aile tanıtıcı soru formu”ve“Çocuklar İçin İstismar Bilgi Ölçeği”(ÇİBÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Uygun olmayan dokunma (UOD) ve uygun dokunma (UD) olmak üzere iki alt boyuttan oluşan ölçek, otuz üç maddelidir. ÇİBÖ'den alınabilecek en düşük puan 0, en yüksek puan 33'tür. İstatistiksel analiz SPSS paket programı ile yapılmış, çocuk ve aile tanıtıcı soru formundan elde edilen veriler yüzde (%), ÇİBÖ'den elde edilen veriler ortalama±standart sapma ile raporlanmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grup için Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
As a global problem, sexual abuse has been defined by Ruth and Henry Kembe (1978) as“the use of dependent and developmentally immature children and adolescents in sexual activities that they do not consciously approve of, cannot fully perceive, or that go against social taboos regarding family roles”. In the studies conducted, it is seen that the studies investigating the sexual abuse knowledge levels of children in the 7-12 age group are insufficient. Considering that one of the biggest obstacles to efforts to prevent child sexual abuse is the lack of knowledge of children on this issue, it is important to determine what children know about sexual abuse. With this study, it was aimed to determine the sexual abuse knowledge level of children in the 7-12 age group, to reveal the correct misconceptions about sexual abuse. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 281 children aged 7-12 years who were under treatment in the pediatric inpatient services of Çorum Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital between August 2021 and November 2022. Data were collected through the“child and family descriptive questionnaire”and the“Child Abuse Information Scale”(CIBA). The scale, which consists of two sub-dimensions, inappropriate touching (UOD) and appropriate touching (UD), has thirty-three items. The lowest score that can be obtained from the CIBS is 0, and the highest score is 33. Statistical analysis was done with SPSS package program, data obtained from child and family descriptive questionnaire were reported as percentage (%), data obtained from MDCI were reported as mean±standard deviation. Mann Whitney U test for comparison of data between two independent groups, Kruskal-Wallis test was used for more than two independent groups. Statistical significance was accepted as p0.05).