Toru Manisa ve polipropilen olan iki barbunya ağının av verimi ve av verimi yönünden karşılaştırılması
The comparation of the two red mullet trammel nets, the bag parts of which are made of fishing line and polypropylene materials, in terms of their catching composition and productivity
- Tez No: 78560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SAMSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV TORU MİSİNA VE POLİPROPİLEN OLAN İKİ BARBUNYA AĞININ AV VERİMİ VE AV KOMPOZİSYONU YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu araştırmada, tor kısımları polipropilen ve misina olan iki adet fanyalı barbunya ağının av verimlerinin ve av kompozisyonlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma süresince, 1591 adedi toru polipropilen olan ve 2003 adedi ise toru misina olan ağ ile olmak üzere, toplam 18 türe ait 3594 adet balık yakalanmıştır. Toplam av miktarı, 79 kg polipropilen ağ ile, 67 kg'ı misina ağ ile olmak üzere yaklaşık 146 kg olarak tespit edilmiştir. Her iki ağ tarafından yakalanan toplam balık miktarları ve toplam ağırlıklar arasında yapılan t testi sonucunda aradaki farklılıkların istatistiksel açıdan önemsiz (P>0.05) olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, avlanan barbunya balıklarının (Mullus barbatus ponticus Ess., 1927) toplam miktarı, ortalama boy ve ortalama ağırlıkları polipropilen ağda sırasıyla, 246 adet, 14.59 ± 0.034 cm ve 32. 12 ± 0.026 g olarak saptanırken, misina ağda ise 255 adet, 14. 17 ± 0.002 cm ve 28.62 ± 0.013 g olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, barbunya balığından başka mezgit, istavrit, izmarit, kaya ve gelincik balıklarının da yüksek oranlarda yakalandıkları gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Fanyalı Ağlar, Misina Tor, Polipropilen Tor, Barbunya {Mullus barbatus ponticus Ess., 1927)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, it was aimed that to be established of the two red mullet trammel nets, the bag parts of which are made of fishing line and polypropylene materials, of their catching composition and productivity. During the study, 3594 fish were caught totally, belonging to 18 fish species, which 1591 fish and 2003 fish belonged to polypropylene and fishing line nets, respectively. Total catching amount was established as 146 kg approximately which 79 kg and 67 kg belonged to polypropylene and fishing line, respectively. According to the results of t tests, calculating between total catching amounts and total weights of fish caught by each Red mullet net, differences were not significant ( P>0.05). According to the results of the study; total fish number, average fish lenghts and average fish weights of caught Red mullets ( Mullus barbatus ponticus Ess., 1927 ) were established as 246 number, 14.59 ± 0.034 cm and 32.12 ± 0.026 g in the polypropylene net, respectively. In the study, it was observed that whiting, Horse mackerel, Maena smaris, Gobius cobitus and G. Mediterraneus were caught by the each net apart from the Red mullet. Key Words : Trammel Nets, Fishing Line Nets, Polypropilene Nets, Red Mullet ( Mullus barbatus ponticus Ess, 1927 )