Farklı stok yoğunluklarının Bafra-Derbent Baraj Gölü'nde yetiştirilen gökkuşağı alabalığının (oncorhychus mykiss) gelişme ve yem değerlendirmesine etkisi
Effects Of Different Stocking Densities On Growth And Food Conversion Rate Of Rainbow Trout {Oncorhynchus mykiss) Reared In Cages In The Bafra-Derbent Dam Lake, Turkey
- Tez No: 78559
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
11 Farklı Stok Yoğunluklarının Bafra-Derbent Baraj Gölü'nde Yetiştirilen Gökkuşağı Alabalığının (Oncorhynchus mykiss) Gelişme Ve Yem Değerlendirmesine Etkisi ÖZET Bu araştırmada, Kızılırmak Nehri (Bafra/Samsun) üzerine inşa edilmiş olan Derbent Baraj Gölü'nde plastik ağ kafeslerde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın gelişme ve yem değerlendirme oranına stoklama yoğunluğunun etkilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Gökkuşağı alabalığı hasatta m3 'ten 30, 40 ve 50 kg ürün alınabilecek şekilde üç farklı seviyede [ Sİ, S2 ve S3 gruplarına göre sırasıyla 120, 160 ve 200 balık/m3) stoklama yapılmış ve elde edilen verilerden ağırlık artışı, büyüme oranı, yem değerlendirme sayısı, kondüsyon faktörü ve yaşama oram hesaplanmıştır. Bulunan değerler arasındaki farkın önem kontrolü variyans analiziyle yapılmıştır ve önemli bulunanlara Duncan Testi uygulanmıştır. Başlangıç canlı ağırlıkları 81.88±0.37 g, 81.72±0.06 g ve 80.66±0.15 g olan Sİ, S2 ve S3 stoklama düzeyleri için deneme sonunda sırasıyla 211.665 g, 215.938 g ve 191.385 g toplam canlı ağırlık artışı, 1.53±0.03 g, 1.56±0.08 g ve 1.38±0.04 g günlük mutlak canlı ağırlık artışı, % 1.87±0.001, % 1.91±0.09 ve % 1.71±0.05 günlük yüzde canlı ağırlık artışı, 1.648±0.005, 1.634±0.010 ve 1.708±0.004 kondüsyon faktörü, 0.922±0.004, 0.933±0.025 ve 0.876±0.103 spesifik büyüme oranı, 1.900±0.062, 1.871±0.028 ve 2.091±0.073 yem değerlendirme oram hesaplanmıştır. Yaşama oram grupların hepsinde de benzer (% 90) olarak bulunmuştur. Yapılan istatistiki analizler sonunda stok yoğunluğunun ortalama canlı ağırlık, mutlak canlı ağırlık artışı, ortalama yüzde canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, yaşama oram ve kondüsyon faktörü üzerine önemli bir etki göstermediği tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, buna benzer mevcut şartlar altında m3 'den en az 40 kg ürün alacak şekilde stoklama yapılması önerilebilir. Anahtar Kelimeler; Gökkuşağı Alabalığı, Oncorhynchus mykiss, Stoklama Yoğunluğu, Büyüme, Yem Değerlendirme Oranı.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Li this study, the effect of stocking densities on growth and feed conversion ratio of rainbow trout {Oncorhynchus mykiss) reared in plastic net cages was studied in Bafra-Derbent Dam Lake that built on The Kızılırmak River (Bafra/Samsun). Rainbow trout were held at three different stock densities of 120, 160 and 200 fish/m3 and the stocks were so arranged so that 30, 40 and 50 kg/m3 harvest could be obtained at the end of the experiment. Weight gain, growth rate, feed conversion ratio, condition factor and survival rate were calculated by the obtained datas. Differences between results of compared values were compared with ANOVA and further more evaluated by using The Duncan Test. For stocking density groups of Sİ, S2 and S3 which initial average weights were 81.85±1.05 g, 81.75±0.15 g and 80.65±0.15 g, total live weigth gain, average daily absolute live weight gain, mean percent daily live weight gain, specific growth rate, feed conversion ratios were found as 211.69 g, 215.90 g and 190.90 g; 1.53±0.03 g, 1.56±0.08 and 1.38±0.04 g; % 1.87±0.01, % 1.91±0.09 and % 1.71±0.05; 0.922±0.04, 0.933±0.025 and 0.876±0.103; 1.900±0.062, 1.871±0.028 and 2.091±0.073, respectively. Survival rates was same in all groups and found as % 90. According to the statistical analyses at the end of the study, it has been concluded that there is not a significiant effect of the stocking densities on the final average weight, average daily weight gain, daily growth rates, specific growth rates, feed conversion ratios and survival rates. As a result of this study, it was found out that rainbow trout under the present conditions could be stocked up to 40 kg/m3 harvest weight. Key Words; Rainbow Trout, Oncorhynchus mykiss, Stocking Density, Growth, Feed Conversion Ratio.