Tedarik zinciri dağıtım ağı optimizasyonu
Supply chain distribution network optimization
- Tez No: 785635
- Danışmanlar: DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İşletmeleri birbirinden başarılı kılan ve ayıran en önemli özelliklerden biri markasını en etkin şekilde yönetmek ve müşteri beklentilerini karışlayabilmektir. Özellikle 2019 yıl sonu itibariyle küresel ölçekte şirketleri etkisi altına alan pandemi krizi ile üretim şirketlerinin yönetilmesi; şirketlerin stratejilerinde ve işleyişlerinde farklılaşmayı gerekli kılmıştır. Tedarik zinciri ağı tasarımı, verilen hizmetin performansını ve kâr marjını etkiler. Bu çalışmada cam üretimi yapan köklü firmanın pandemi sürecinde, sağlık açısından da güvenli olduğu bilinen, cam ürünlere olan değişken talebe uyumlu tedarik zinciri ağının hazırlanması, üretim ve satış hedeflerini gerçekleştirirken faydanın maksimize, maliyetin ise minimize edilmeye çalışıldığı konuları üzerinde matematiksel modelden yararlanarak, süreçlerin optimize edilmesi ele alınmıştır. Problemin çözümü için Lindo paket programından yararlanılarak potansiyel iki deponun açılması yönünde alınan sonuçlar şirket ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important features that make and distinguish businesses successful from each other is to manage their brand in the most effective way and to be able to mix customer expectations. Especially with the pandemic crisis affecting companies on a global scale as of the end of 2019, the management of production companies has made it necessary to differentiate in the strategies and functioning of companies. Supply chain network design affects the performance of the service provided and the profit margin. In this study, the pandemic of the well-established companies in the process of the manufacture of glass, known to be safe in terms of Health, the variable demand for Glass Products Supply Chain Network compatible with the preparation, production, and sales goals to maximize the benefit of carrying cost on what to try to minimize using the mathematical model, the optimization of the process is discussed. In order to solve the problem, the results obtained in the direction of opening two potential warehouses using the Lindo package program were shared with the company.