A critical inquiry on the mode of production of informal fabric and their reflections on built environments: A romani community at İzmir Ege neighbourhood
Enformal dokunun üretim tarzı ve yapılı çevreye yansımalarına ilişkin eleştirel bir araştırma: İzmir Ege mahallesi roman topluluğu
- Tez No: 785636
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez, bir Roman topluluğu olan Ege mahallesinin sosyo-mekânsal analizini emek ve sermayenin dolaşımı üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır. Mahalle, son yüzyıl içinde Türkiye'nin geçirdiği siyasi ve ekonomik dönüşümleriyle birlikte sosyo-mekansal dönüşümlerle karşı karşıya kaldı. Tez, Türkiye'nin sanayileşmesi, kentleşmesi ve sanayisizleşme sürecine paralel olarak, tenekeliden, işçi mahallesine dönüşen ve sonrasında marjinal bir mekâna dönüşen Roman Mahallesini konu almaktadır. Süreç emeğin tarihsel dönüşümü ve sermayenin kentleşmesine ekseninde ele alınmıştır. Ülkenin siyasi ve ekonomik değişimleri, mahallenin yaşadığı süreçlerle paralellik göstermektedir. Işgücü ve kentsel müdahaleler, yapılı çevrenin dönüşümünde öncü etkenler olmuştur. Hızlı sanayileşmenin getirdiği iş gücü ihtiyacı, Roman topluluğu aracılığıyla sağlanmış ve bu dönemde bölgeye sosyal konut projesi yapılarak, topluluk desteklenmiştir. Ancak ülkenin sanayisizleşme sürecinde işgücüne olan ihtiyaç azalmış, üretim alanlarının değişimine sebep olmuştur. İşgüçlerine talebi azanalan mahalle, önerilen kentsel dönüşüm ve Yeni Şehir Merkezi projeleri ile ülkenin sanayisizleşme sürecinden etkilenmişdir. Tez yöntem olarak, etnografik araştırma, derinlemesine yarı yapılandırılmış röportajlar ve arşiv çalışmasına dayanan araçlardan yararlanmıştır. Sermayenin döngüsü ve emeğin dönüşümünü analiz eden epistemolojik bir duruştan yola çıkarak, her iki teori arasındaki diyalektik ilişki üzerinden mevcut çerçeve yeniden uyarlanmıştır; Kent mekânın dönüşümü, emeğin dönüşümüdür ve işgücündeki değişim, kentsel mekânın ve gündelik yaşamın değişimine neden olur. Kentsel mekânın ve emeğin tarihsel dönüşümü, Türkiye tarihinde görülen krizlerden ayrıştırılamaz. Dolayısıyla bu tez, ulusal ekonomik değişimlerin kent mekânına ve emek ilişkilerine yansımasına ilişkin bir analiz yapmakta ve İzmir'in bir Roman mahallesinden bakarak sermayenin döngüsü ile mekânın emeğinin değişimine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation elaborates on the socio-spatial analysis of a Roma Community, through the dialectical relation between labour and the circuit of capital. The neighbourhood faced socio-spatial transformations in the last century, along with Turkey's political and economic transformation. It emerged before the Republican Era, turned into a Roma community with the population exchange. Following Turkey's industrialisation, urbanisation and de-industrialisation period, the urban fabric of the neighbourhood faced several transformations, evolving from a tin-can area to a working-class neighbourhood, then turning into a marginal setting. The labour force and urban interventions became pioneer factors in transforming the built environment as political and economic conjuncture changed. The rapid industrialization transformed the community into a labour force and this was later supported by social housing project. In the de-industrialisation phase of the country, the community affected by the change in labour practice and the urban interventions of the urban regeneration and New City Center projects. The thesis re-frames these historical transformations concerning labour practice to discuss the urbanisation of the capital by carrying out ethnographic research, in-depth semi-structured interviews, and archival work to present spatial narratives and historical transformation of space. Drawing from an epistemological stance analysing the circuit of capital and transformation of labour practice, I focus on the dialectical relation between transformation of the land and change in labour force. The transformation of urban space and labour economy through socio-political, historical, and temporal contextualisation cannot be ontologically separated from the broader paradoxes in Turkey's history. Thus, this thesis also aims to draw a relational framework from the national economic crisis using the Roma neighbourhood of İzmir as a case study.