Okul öncesi öğretmenlerinin oyun öğretimine ilişkin öz-yeterliklerinin incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
İnvestigation of self-efficacy of pre-school teachers for game teaching (Example of Gaziantep)
  1. Tez No: 785669
  2. Yazar: AYŞEN GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS GÜNİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada, Gaziantep ili merkez ilçelerde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin oyun öğretimine ilişkin öz-yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda okul öncesi öğretmenlerinin oyun öğretimini planlama, uygulama, değerlendirme ve mesleki alt boyutlara ilişkin öz-yeterliklerini incelemektir. Çalışmada ayrıca ankete katılan okul öncesi öğretmenlerinin; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, kadro durumu, kıdem yılı, görev yaptığı kurum, çalıştığı çocuk yaş grubu, sınıf mevcudu, stajyer öğrenci olup olmaması değişkenlerine göre, oyun öğretimindeki öz-yeterlikleri incelenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin oyun öğretimine ilişkin öz-yeterliklerinin incelenmesi için yapılan bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma gurubunu; 2021-2022 yılında Gaziantep merkez ilçelerde görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya, Gaziantep merkez ilçelerde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokulları ile ilköğretime bağlı anasınıflarında çalışan 145 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak; öğretmenlerin öz-yeterlik düzeylerini incelemek için geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' ve Kadim (2012) tarafından geliştirilmiş 'Okul Öncesi Dönemde Oyun Öğretimi Öz-yeterlik Anketi' kullanılmıştır. Analizlerde normallik testi sonucu kolmogorov-smirnov testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılmamasından dolayı ikili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç ya da daha fazla gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Kruskall Wallis H Testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 22 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya göre; okul öncesi öğretmenlerin oyun öğretimine ilişkin öz-yeterlikleri kıdem değişkenine göre mesleki kıdemi daha fazla olan öğretmenlerin lehine, mezun olunan okul türüne göre ön lisans mezunlarının lehine, kadro durumuna göre ücretli öğretmenlerin lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerin oyun öğretimine ilişkin öz-yeterliklerinde; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çocuk yaş grubu, çalışılan kurum türü, sınıf mevcudu ve stajyer öğrenci değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the self-efficacy of preschool teachers working in the central districts of Gaziantep province regarding play teaching. The aim of the study is to examine the self-efficacy of preschool teachers regarding planning, implementation, evaluation and professional sub-dimensions of play teaching. The study also examined the self-efficacy of preschool teachers participating in the questionnaire in play teaching according to the variables of gender, age, educational status, tenure, seniority, institution, age group of children, class size, and whether they have trainee student. In this study, survey model was used to examine preschool teachers' self-efficacy in play teaching. The study group consists of preschool teachers working in Gaziantep central districts in 2021-2022. In the study, 145 preschool teachers working in independent kindergartens affiliated to the Directorate of National Education and kindergartens affiliated to primary education in the central districts of Gaziantep participated. truck. As data collection tools; 'Personal Information Form' developed by the researcher and 'Self-efficacy Questionnaire for Play Teaching in Preschool Period' developed by Kadim (2012) were used to examine teachers' self-efficacy levels. As a result of the normality test, the Kolmogorov-Smirnov test was applied in the analysis. Since the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test was used for comparisons between paired groups and Kruskall Wallis H Test was used for comparisons between three or more groups. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 22 package program. According to the research; There was a significant difference in the self-efficacy of preschool teachers regarding game teaching in favor of teachers with higher professional seniority according to the seniority variable, in favor of associate degree graduates according to the type of school graduated, and in favor of paid teachers according to staff status. In the self-efficacy of preschool teachers regarding the teaching of games; There was no significant difference according to age, gender, educational status, child age group, type of institution, class size and trainee student variables.