Eşli okuma yönteminin okuma güçlüğünü gidermedeki etkisi
Effect of paired reading method on relieving reading difficulty
- Tez No: 785675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMBER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuma güçlüğünü gidermede eşli okuma yönteminin etkisi incelenmiştir. Araştırma, Bartın'daki bir ilkokuldan araştırmanın amacına uygun olarak seçilen iki öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada seçilen öğrencilerin; zekâ, işitsel ve görsel alanlardan herhangi bir problemi olmamasına rağmen öğrencilerde okuma güçlüğü bulunduğu bilinmektedir. Öğrencilerin uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulama süresince öğretimde çalışılacak metinler ateşman formülü ile okunabilirlik düzeyi belirlenerek tespit edilmiştir. Metinlerin aynı güçlükte olmasına dikkat edilmiştir. Öğrencilerin uygulama süresince okuma hata sayılarını belirlemede, okuduğunu anlama seviyelerinin ölçülmesinde ve okuma seviyelerinin değerlendirilmesinde Yanlış Analizi Envanteri kullanılmıştır. Uygulama öncesi Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylı, ilkokul 4. sınıf Türkçe ders kitabından“Eskiciyle Para Babası”adlı okuma parçası okutturulmuş ve okuma seviyesinin 4. sınıf endişe düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Ardından öğrencilere 3. sınıf seviyesinde“Kırk Haramiler”adlı metin okutulmuş ve 3. sınıf seviyesinde öğrencilerin okuma düzeylerinin endişe düzeyinde olduğu görülmüştür. Daha sonra 2.sınıf seviyesinde“Gerçek Arkadaş”adlı metin okutulmuş ve öğrencilerin 2. sınıf seviyesinde öğretim düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Öğretime 2. sınıftan başlanmış ve öğretim bireysel olarak sessiz bir ortamda gerçekleşmiştir. Bir öğrenciyle toplamda 20 ders saati eşli okuma yöntemi kullanılarak öğretim tamamlanmıştır. Her bir oturum 40' ar dakikalık iki ders saatinden oluşmuştur. Uygulama haftanın farklı günlerinde olmak üzere 2 oturum hâlinde 10 hafta devam etmiş ve bir öğrenciyle 20 oturum yapılmıştır. Çalışma iki öğrenciyle toplamda 40 oturumda tamamlanmıştır. Öğretim süreci sonunda öğrencilerin okuma hatalarında azalma, okuduğunu anlama düzeyinde ve okuma seviyesindeki ilerlemeyi değerlendirmek için 2. sınıf seviyesindeki“Bilge Hangi Sporu Yapacak? ”isimli okuma parçası, sonra bir üst seviye olan 3. sınıf Türkçe ders kitabından“ Bayram Armağanları ”adlı okuma metni, daha sonra da 4. sınıf Türkçe ders kitabından alınan“Bir Hastalığın Yenilişi”isimli okuma parçası okutturulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda öğrencilerin okuma hatalarında azalma, okuduğunu anlama düzeyinde gelişme ve okuma seviyelerinin ilerlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of paired reading method in eliminating reading difficulties of primary school 4th grade students was examined. The research was carried out with two students selected from a primary school in Bartın, in accordance with the purpose of the research. The students selected in the research; It is known that students have reading difficulties, although they do not have any problems in intelligence, auditory and visual areas. The texts to be studied in teaching before, after and during the application were determined by determining the readability level of the students with the Ateşman formula. Care was taken to ensure that the texts were of the same difficulty. Error Analysis Inventory was used to determine the number of reading errors of the students, to measure their reading comprehension levels and to evaluate their reading levels during the instruction. Before the instruction, a reading piece called“Eskiciyle Para Babası”from the primary school 4th grade Turkish textbook approved by the Board of Education and Discipline was taught, and it was determined that the reading level was at the level of 4th grade anxiety. Afterwards, the students were read a text called“ Kırk Haramiler ”at the 3rd grade level and it was seen that the reading levels of the 3rd grade students were at the level of anxiety. Then, the text called“ Gerçek Arkadaş ”was read at the 2nd grade level and it was determined that the students were at the 2nd grade level of instruction. Teaching started from the 2nd grade and the teaching took place individually in a quiet environment. Teaching was completed by using the paired reading method with a total of 20 lesson hours with one student. Each session consisted of two 40-minute class hours. The instruction continued for 10 weeks in 2 sessions on different days of the week and 20 sessions were held with one student. The study was completed in 40 sessions with two students. At the end of the teaching process, in order to evaluate the decrease in the reading errors of the students, the level of reading comprehension and the progress in the reading level, the reading text“Bilge Hangi Sporu Yapacak?”at the 2nd grade level, then the reading text“Bayram Armağanları”from the 3rd grade Turkish textbook, which is a higher level. and then the reading passage named“Bir Hastalığın Yenilişi”taken from the 4th grade Turkish textbook was taught. As a result of the evaluations, it was seen that the students' reading errors decreased, their reading comprehension level improved and their reading levels improved.