Entegre raporlamanın finansal performans üzerindeki etkisi: Türkiye uygulaması (2018-2021)
The effect of integrated reporting on financial performance: Implementation in Turkey (2018-2021)
  1. Tez No: 785674
  2. Yazar: NURŞEN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küresel iş ortamındaki öngörülemeyen gelişmeler, tüm kuruluşların yeni iş modelleri ve süreçleri takip etmek ve paydaşlarının bilgi taleplerine cevap vermek zorunluluğunu duymalarına neden olmuştur. Yaşanan finansal skandallar ve çevresel felaketlerden önce işletmelerin yatırımcılara temel mali tabloları sunmaları yeterli gelmiştir. Ancak bu sorunlar tüm ilgili taraflar için işletmeler ve faaliyetleri hakkında şeffaflığın odak noktası haline gelmesine yol açmıştır. Kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik, paydaş teorisi ve entegre raporlama bu süreçte önem kazanan kavramlardır. Değişen pazar gerçeklerine ve sürekli gelişen koşullara yanıt olarak kapsamlı bir finansal raporlama çerçevesine ihtiyaç duyulmuştur. Böyle bir çerçeve, hissedarların finansal ve finansal olmayan bilgi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, strateji geliştirme, risk yönetimi teknikleri ve üst yönetimin uzun vadeli kararlar almasına da katkı sağlamalıdır. Entegre raporlama, bu kritik unsurları birbirine bağlayarak, ortaya çıkan yeni bilgi ihtiyacını karşılamak için atılmış önemli bir adımdır. Bu çalışma, işletmelerde entegre raporlamanın finansal performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Türkiye'de 2018-2021 yılları arasında entegre rapor yayınlanan işletmeler araştırmaya dahil edilmiştir. Bu zaman diliminde hazırlanan 53 adet raporun kalite değerlendirmesinde kullanılmak için entegre skor kartı puanları hesaplanmıştır. Çalışmada işletmelerin finansal performansının ölçülmesi için aktif karlılık oranı, özsermaye karlılık oranı, Tobin's Q oranı, piyasa değeri/defter değeri, aktif ve öz sermaye büyüme oranları, net kar marjı, fiyat/ kazanç oranı ve özsermaye/ aktif toplamı oranlarına ilişkin veriler tespit edilmiştir. 2018-2021 yılları arasında arştırma kapsamına alınan işletmelerin piyasa değeri/defter değeri, aktif ve öz sermaye büyüme oranları, net kar marjı, fiyat/ kazanç oranı ve özsermaye/ aktif toplamı oranlarının aktif karlılık oranı, özsermaye karlılık oranı, Tobin's Q oranı üzerindeki etkisi çoklu doğrusal regrasyon analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada entegre rapor skorunun, aktif karlılık oranı, özsermaye karlılık oranı ve Tobin's Q oranı ile pozitif olarak ilişkili olduğunu öne sürülmüş ancak analizler sonucunda pozitif bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuçlar, değişkenler arasında anlamsız bir ilişki ve negatif bir ilişki -2020 yılındaki ER skorlarının işletmelerin Tobin Q skorlarına olan etkisi- olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Unforeseen developments in the global business environment have made all organizations feel obliged to follow new business models and processes and respond to information requests from their stakeholders. Before the financial scandals and environmental disasters, it was sufficient for companies to present their basic financial statements to investors. However, these issues have led to transparency about companies and their activities becoming a focal point for all interested parties. Corporate governance, sustainability, stakeholder theory and integrated reporting are concepts that gain importance in this process. A comprehensive financial reporting framework was needed in response to changing market realities and ever-evolving conditions. Such a framework should contribute to strategy development, risk management techniques, and senior management's long-term decision-making, as well as meeting the financial and non-financial information needs of shareholders. Integrated reporting is an important step towards meeting the emerging need for new information by connecting these critical elements. This study was conducted to investigate whether integrated reporting creates a statistically significant difference on financial performance in businesses. Companies that published an integrated report between the years 2018-2021 in Turkey were included in the research. Integrated scorecard scores were calculated to be used in the quality assessment of 53 reports prepared in this time period. In the study, data on return on assets ratio, return on equity ratio, Tobin's Q ratio, Market value / book value, asset and equity growth rates, net profit margin, price / earnings ratio and equity / total assets ratios were determined to measure the financial performance of the enterprises. The effect of the market value/book value, asset and equity growth rates, net profit margin, price/earnings ratio and equity/asset total ratios on the return on assets ratio, return on equity ratio, Tobin's Q ratio of the enterprises included in the scope of the research between the years 2018-2021 is multiple. analyzed using linear regression analysis method. In the study, it was suggested that the integrated report score was positively related to the return on assets ratio, return on equity ratio and Tobin's Q ratio, but a positive relationship could not be determined as a result of the analysis. The results reveal an insignificant relationship and a negative relationship—the effect of ER scores in 2020 on companies' Tobin Q scores—between the variables.