Evaluating the potentials of neglected urban spaces in historical city centres to acquire a sense of place: The İskitler small industry area
Kent merkezindeki kentsel dönüşüm alanlarının yer olabilme potansiyelinin değerlendirilmesi: Ankara İskitler küçük sanayi bölgesi
- Tez No: 785739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ALANYALI ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bir kentsel hinterlandın kültürel ve ekonomik kalbi olarak konumunu koruyabilen eski kent merkezleri, kentin imajını yansıtmanın yanı sıra kentin can damarlarını birleştiren bir merkez işlevi görmektedir. Bir kent merkezinin mekânsal ve algısal niteliği, onun canlılığını sürdürmesinde ve kendine ait bir imaj oluşturmasında önemli rol oynar. Bu nitelik yer kavramı ile tanımlanır ve bir mekânda duyuların simultane bir biçimde uyarılmasıyla algılanabilen bir kavramdır. Bu, ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak unsurların bir mekânda kurgulanmasıyla elde edilebilecek bir şeydir. Bir kentsel bağlamda bir yer duygusu yaratma süreci, en başta, kentsel bağlamda, sosyal ve ekonomik karmaşıklıkları oluşabilmesini sağlayacak biçimsel özelliklerinin başarısıyla bağlantılıdır. Ulus olarak bilinen Ankara'nın tarihi merkezi, bu özelliklerin çoğunun yok olduğunu ve bakımsızlık ve ihmalden mustarip olduğunu görmenin mümkün olduğu birçok alan içerir. Sorun, gerekli kentsel müdahalelerin uygulanamamasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak bu alanlar, kent imajına ve algısına zarar vermenin yanı sıra kentliliğe katkı sağlayamamaktadır. Bir zamanlar Kazıkiçi Bostanları olarak bilinen yerin bir parçası olan Ulus'taki Hacı Bayram Mahallesi'nin kuzeybatı kesimi, 'İskitler Küçük Sanayi' olarak adlandırılan düşük yoğunluklu bir sanayi kompleksine ev sahipliği yapıyor ve potansiyeline rağmen, muhtemelen Ulus'ta en yoğun biçimde ihmal ile karşı karşıya olan alandır. Bu alan, öncelikle mevcut durumunu ortaya çıkaran sorunları saptamak, ardından mevcut durumu ve devam eden kentsel dönüşüm projesinin yer oluşturma ilkeleri açısından değerlendirilmesi amacıyla incelenmiştir. Çalışma, bölgenin tarihinden bu yana oluşan sorunlarından başlayarak, bu sorunların sosyal istikrarsızlık, işlevsizlik ve görsel hoşnutsuzluk ile sonuçlanan mevcut mekânsal duruma nasıl yol açtığına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Alanının Ulus ile mevcut ilişkisi ve dönüşümü devam eden kent merkezi alanı içinde gelecekte oynayabileceği rol üzerinde odaklanan çalışma, yer kavramını merkeze alan kapsamlı bir metodolojiyle alanı değerlendirerek dönüşüm sürecine katkıda bulunacak bir veri oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Old city centres that have been able to preserve their position as the cultural and economic heart of an urban hinterland, function as a centre for converging the city's lifelines as well as acting as a reflection of its image. The spatial and perceptive quality of a city's centre plays an important role in maintaining its vitality and ensuing an image of its own. This quality is defined by the term place and is a notion that can be perceived by the simultaneous stimulation of the senses. This is something that can be achieved by arranging the elements that will pave the way for its emergence. The process of creating a sense of place in an urban context is foremost linked to the success of its formal properties that can incubate social and economic complexities. The historic centre of Ankara, known as Ulus, contains certain portions where it is possible to see that most of these properties are non-existent and suffers from decay and neglect. The problem arises due to an inability to implement necessary urban interventions. As a consequence, these areas cannot contribute to urbanity as well as damaging the image and perception of the city. The north-west section of the Hacı Bayram neighbourhood in Ulus, once a part of what was known to be the Kazıkiçi Gardens (Bostanları), houses a low-density industrial complex known as the 'Iskitler Small Industry' and is an area that possibly faces the greatest amount of neglect in Ulus in spite of its potentials. This site will be subjected to investigation with an aim to firstly confront the issues that have caused its current predicament followed by the assessment of its current form and the ongoing urban transformation project in regard to principles of place making. Starting with the problems of the area rooting from its recent history and in relation to the greater urban context, the study intends to shed light on how these problems have caused a poor spatial quality, that is ramified into social instability, dysfunctionality, and visual distaste. Working on the subject area's current relationship with Ulus and its future role within the urban core, this study forms a basis of evaluation aiming to contribute to its transformation.