Towards an inclusive theory of participation in architecture and urbanism
Mimarlık ve şehircilikte kapsayıcı bir katılım teorisine doğru
  1. Tez No: 785758
  2. Yazar: MOHAMAD NASIM ALHANOUSHALKHALAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Katılım, son zamanlarda farklı bilimsel ve insani tartışmalarda yaygın olarak tartışılan en önemli kavramlardan biri haline geldi. Katılım kavramı, öncelikle insan etkileşimlerinin politik ve sosyal doğasına dayanan diğer kavramsal ve pragmatik çerçeveleri kapsayan çeşitli disiplinlerde analitik olarak araştırılmaya başlandı. Yine de, bu teorik ve pratik genişlemeye katılımın kavramsal olarak yorumlanması ve genelleştirilmesi eşlik etti ve katılımcı yaklaşımı seçkin profesyoneller ve entelektüellerle sınırladı. Bu durum, kontrol, temsil ve karar alma eylemlerine katılımı doğrulayan farklı ideolojik ve pragmatik bakış açılarını yeniden ele alarak katılımın kapsamlı bir anlamını sağlamaya yönelik acil bir ihtiyaç doğurmuştur. Bu çalışma, öncelikle politik, kentsel ve mimari bağlamlarda katılım kavramını kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Katılımı tamamlayıcı siyasi bir pratik olarak kabul eden bu çalışma, katılım olgusunu çeşitli temsili ve demokratik sistemler şekilde analiz etmektedir. Buna göre katılımı, bireylerin siyasi ifade, temsil ve karar alma eylemlerine katıldığı demokratik bir siyasi temsil ve pratik modeli olarak ele almaktadır. Ayrıca bu çalışma, katılımcı anlayışı kentsel üretime yansıtmayı amaçlamaktadır. Çalışma, katılımın demokratik bir kentsel hak, ve pratik olarak yansıtılmasına, bireylerin mekansal temsillere ve kendi çevrelerinin üretimine katılımını sağlamaya odaklanmakta; mimarlığın politik-mekansal bir performans ve sosyal-mekansal bir temsil olarak ele alınmasıyla, mimarlığın politik ve sosyal yorumlarına artan vurgu, mimarlık ve katılım arasındaki söylemsel ilişkinin araştırılması gerekliliğini savunmaktadır. Buna bağlı olarak bu tez çalışması, mimarlığın karmaşık ve çoğulcu doğasını farklı mekânsal üretimler, temsiller ve pratiklerde yansıtmak için katılım kavramını yeniden ele alıyor. Katılımın temsil edilen politik, sosyal ve mekansal yorumları, mimari tasarıma katılımı savunan ilkeler, ideolojiler, metodolojiler ve teknik deneylerle desteklenen açık bir sistem olarak alternatif bir mimarlık anlayışı sağlamaktadır. Çalışma, katılımcı tasarımın politik ve sosyal tanıma, ifade etme, uyarlama ve kullanıcıları, toplumu dahil etme gibi sosyo-politik meseleleri kapsayıcı bir tanımını yansıtmak için mimari ve kentsel tasarımda katılımın kronolojik ilerleyişini farklı deneysel, iletişimsel, teknolojik ve çoğulcu paradigmalar aracılığıyla mekânsal üretim ve temsillerdeki çeşitlilik üzerinden değerlendirmektedir. Önceki tüm yönlerle ilgili olarak, çalışmanın ana amacı, hem katılıma hem de mimarlığa daha gerçek anlamlar ve özellikler yükleyen kapsamlı bir katılımcı mimarlık tanımı sunmaktır. Nihayetinde yeni anlayış, geleneksel mimari üretim ve temsil biçimlerini reddeden ve mimari pratiklerin merkezinde hem mimarlara hem de kullanıcılara yeni roller sunan bir sosyo-politik söylem sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, participation has become one of the most significant concepts widely deliberated in different scientific and humanitarian discussions. The notion of participation started to be analytically explored in various disciplines, encompassing other conceptual and pragmatic frameworks that primarily depend on the political and social nature of human interactions. Yet, this theoretical and practical expansion was accompanied by manipulation, radicalization, and generalization of the notion of participation, limiting its understanding to exclusive professionals and high intellectuals. This has generated an urgent need to provide a comprehensive meaning of participation by reconsidering different ideological and pragmatic perspectives that validate participation in actions of controlling , representation, and decision-making. Thus, the study aims to comprehensively understand participation depending primarily on political, urban, and architectural concerns. Politically, the study analyzes participation inclusively concerning various representative and democratic systems acknowledging participation as a complementary political description and political practice. Accordingly, the study represents participation as a democratic model of political representations and practices where individuals participate in the political actions of expression, representation, and making decisions. Furthermore, the study aims to reflect upon the newly developed understanding of participation in urban production. The study focuses on reflecting participation as a democratic urban right, identity, and practice to assure individuals' participation in spatial representations and production of their own environments. That being the case, the growing emphasis on architecture's political and social interpretations, considering it as a political-spatial performance and a social-spatial representation, advocates the necessity to investigate the discursive relationship between architecture and participation. Accordingly, the study reconsiders the notion of participation to reflect the complex and pluralistic nature of architecture in different spatial productions, representations, and practices. The represented political, social, and spatial interpretations of participation provide a new discursive understanding of architecture as an open system supported by alternative principles, ideologies, methodologies, and technical experiments that advocate participation in architectural design. The study evaluates the chronological progression of participation in architecture and urban design through different experimental, communicative, technological, and pluralistic paradigms to propose an inclusive definition of participatory design as a socio-political matter of recognizing, expressing, adapting, and including political and social diversity in spatial production and representations. Concerning all previous aspects, the study's main objective is to deliver an extensive definition of participatory architecture that assigns more genuine meanings and characteristics to both participation and architecture. Eventually, the new understanding will provide a socio-political discourse that rejects conventional modes of architectural production and representations and offers new roles for both architects and users at the center of architectural practices.