Sürdürülebilirlik muhasebesi, sürdürülebilirlik raporlama ilkeleri (GRI), BİST sürdürülebilirlik endeksinde işlem gören bankaların sürdürülebilirlik raporlarının karşılaştırılması
Sustainability accounting, sustainability reporting principles (GRI), comparison of sustainability reports of banks traded in the BIST sustainability index
  1. Tez No: 785779
  2. Yazar: TUĞÇE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Finansal tablolar uzun yıllardır işletme performansının değerlendirilmesinde kullanılan tek kaynak iken, yaşanan küresel ekonomik krizler, yalnızca finansal raporlar üzerinden yapılan değerlendirmelerin işletme performansı ve geleceğine yönelik tabloyu sunmakta yetersiz kaldığını açıkça göstermiştir. Dolayısıyla muhasebenin üzerine düşen sorumluluk, sadece finansal bilgi üretmesi değil finansal bilginin yanında finansal olmayan bilgilerin de üretilmesidir. Finansal bilgi ve finansal olmayan bilgilerin değerlendirilmesi neticesinde işletmelerin verimlilikleri ile ilgili daha doğru bilgi sunabilmekte ve bununla birlikte rekabet ortamı oluşmaktadır. Böylece çevrenin koruma altına alınmasının yanı sıra devamlılığın sağlanması, işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri için önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, sürdürülebilirlik açısından önem taşıyan ve geleneksel muhasebeden farklı olarak“Etik Muhasebesi”nin hedeflerini açıklamak ve Türkiye'de sürdürülebilirlik anlayışının sağlanması ve sürdürülebilirlik raporlaması ile ilgili yapılan düzenlemeleri ve yenilikleri ortaya koymaktır. Bu hedefler karşısında öncelikle sürdürülebilirliğin tanımı, sürdürülebilir kalkınma, kurumsal sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirlik raporlaması kavramına değinilmiş, daha sonra sürdürülebilirlik muhasebesi ve Borsa İstanbul'da işlem gören bankaların sürdürülebilirlik raporları teorik açıdan ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While financial statements have been the only source used to evaluate business performance for many years, the global economic crises have clearly shown that the evaluations made only on financial reports are insufficient to present a picture of business performance and its future. Therefore, the responsibility of accounting is not only to produce financial information, but also to produce non-financial information as well as financial information. As a result of the evaluation of financial and non-financial information, it can provide more accurate information about the productivity of the enterprises, and with this, a competitive environment is formed. Thus, protecting the environment as well as ensuring continuity is important for businesses to gain competitive advantage. The aim of this research is to explain the objectives of“Ethical Accounting”, which is important for sustainability and different from traditional accounting, and to reveal the regulations and innovations made in Turkey regarding the provision of a sustainability understanding and sustainability reporting. In the face of these goals, firstly, the definition of sustainability, sustainable development, institutional sustainability and the concept of sustainability reporting were mentioned. thereafter, sustainability accounting and sustainability reports of banks traded in Borsa Istanbul were examined from a theoretical standpoint.