Pirina ve zeytin yaprağından polifenollerin basınçlı çözücü ekstraksiyonu
Pressurized liquid extraction of polyphenols from olive leaf and olive pomace
- Tez No: 785778
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; basınçlı solvent ekstraksiyon yöntemi ile zeytinin üretim süreci atıkları olan pirina ve zeytin yaprağından polifenollerin geri kazanılmasıdır. Çözücü olarak %50 etanol kullanılarak, 1500 psi basınçta basınçlı sıvı ekstraksiyon parametrelerinin (sıcaklık, ekstraksiyon süresi ve pH), Oleuropein ve fenolik bileşiklerin kalitesi ve miktarı ile DPPH radikal süpürme aktivitesi üzerindeki etkisi, yanıt yüzeyi deneysel tasarımı kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar ekstraksiyon veriminin zeytin yaprağında %22,55-36,5 pirinada %2,54-17, toplam fenol veriminin zeytin yaprağında %9,77-41,52 pirinada %0,5-4,68, toplam flavonoid veriminin zeytin yaprağında %1,42-6,19 pirinada %0,25-1,92 arasında değiştiğini göstermiştir. 11,24μg yaprak ekstresi/ml (EC50) olarak en yüksek DPPH süpürme potansiyeli ile 75°C, pH 4,5 ve 22,5 dakikalık zeytin yaprağı ekstraksiyon koşulunda elde edilmiştir. Toplam fenol verimleri hem yaprakta hem de pirinada sıcaklık arttıkça artmış, ekstraksiyon zamanı fenolik bileşenler üzerine negatif etki göstermiş ve pH 4-5 aralığında maksimuma ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain polyphenols from Pirina and olive leaves by pressurized solvent extraction method. Using 50% ethanol as solvent and an extraction pressure of 1500 psi, the influence of the parameters of pressurized liquid extraction parameters (temperature, extraction time, and pH) on the quality and quantity of oleuropein and phenolic compounds, as well as on the activity of DPPH radical scavenger was studied by response surface design. The results showed that the extraction yield varied between 22.55-36.5% for olive leaves and 2.54-17% for pirina, the total phenolic yield varied between 9.77-41.52% for olive leaves and 0.5-4.68% for pirina, and the total flavanol yield varied between 1.42-6.19% for olive leaves and 0.25-1.92% for pirina. The highest DPPH scavenging activity of 11.24 μg leaf extract/ml (EC50) was obtained at 75°C, pH 4.5 and for 22.5 min.