Authoritarian trends in policy making as a factor affecting the GDP per capita: Case of Turkey (2002-2020)
Kişi başına gsyih'yi etkileyen bir faktör olarak politika yapımında otoriter eğilimler: Türkiye örneği (2002-2020)
- Tez No: 785833
- Danışmanlar: PROF. STANİSLAV MYASNİKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: National Research University Higher School of Economics
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkeler, geçmişten günümüze rejim türlerine ve siyasi bağlamlarına göre kalkınma performanslarında farklılıklar göstermiştir. Ülkelerin bazı dönemleri otoriter rejimler tarafından yönetilse de, bir dereceye kadar kişi başına GSYİH büyümesi yakalamayı başarmıştır, ancak bu başarı uzun süre sürdürülemedi.“Otoriter sistemlerin genel GSYİH büyüme oranı üzerinde güçlü olumlu etkileri olduğu bulundu.”(Sorensen, 1990). Bazı ülkeler demokratik siyasi bağlamlarda kişi başına GSYİH büyümesini yakaladı. Türkiye'de kişi başına düşen GSYİH büyümesinin yüksek olduğu daha demokratik dönemler olmasına rağmen, Türkiye bu demokratik anlayışı uzun süre sürdürememiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin uzun süreli demokratik yönetişim altında kişi başına düşen GSYİH performansının ne olabileceğini 2002-2010 yönetim dönemine kadar bilmiyorduk.
Özet (Çeviri)
Countries have differed in development performance according to their regime types and political contexts from the past to now. Although some eras of the countries are ruled by authoritarian regimes, it caught some degree of GDP per capita growth. However, it could not be sustained for a long time.“Authoritarian systems found to have strong positive effects on the overall rate of GNP growth.”(Sorensen, 1990). Some countries caught GDP per capita growth in democratic political contexts. Although Turkey also has more democratic eras which include remarkable GDP per capita growth, Turkey could not sustain this democratic understanding for a long time in the past. Therefore, we did not know what Turkey's GDP per capita performance under long-time democratic governance can be until the 2002-2010 governance period.