Özel gereksinimli çocukların fiziksel dinamik destek ve duyusal geri dönüt sağlayan adaptif mobilite cihazında neler yapabildiklerinin incelenmesi
Investigation of what children with special needs can do with an adaptive mobility device that provides physical dynamic support and sensory feedback
- Tez No: 785849
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, herhangi bir sebepten (serebral palsi, hidrosefali, epilepsi, hipotoni, beyin kanaması ve nadir hastalıklar grubuna giren) dolayı ayakta duramayan 18 ay ile 135 ay arasındaki Özel Gereksinimli Çocuklar'ın var olan hareket kısıtlılıklarına rağmen; tasarlanmış yeni bir taşınabilir Fiziksel Dinamik Destek Ve Duyusal Geri Dönüt Sağlayan Adaptif Mobilite Cihazında Neler Yapabildiklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni; 2019- 2023 tarihleri arasında bağımsız ayakta duramayan özel gereksinime sahip olup, DSS cihazını temin eden ve kullanan 100 gönüllü bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen çocukların ebeveynlerine Demografik bilgiler, PEDİ ölçeğinin Mobilite alt başlığı, Quebec 2.0 Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme, DSS İle Neler Yapabilirim, DSS'nin Çocuğun Emosyonel Durumuna Etkisi , Aileye Yönelik Sorular'dan oluşan anketler uygulandı. Veriler, anketlerin nasıl uygulanacağı konusunda iki saat eğitim verilen bağımsız kişi tarafından, telefon aracılığı ile iletişime geçilerek toplandı. Anketör, ailelere çalışma ve onam formu hakkında bilgi verdirdikten sonra soruları okuyarak verdikleri yanıtları kaydetti. Bu çalışma Üsküdar Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulu tarafından 27/05/2022-06 No.lu toplantıda Helsinki Deklerasyonu ilkelerine uygun olarak onaylanmıştır. Özel Gereksinimli Birey'lerin tanılarına örneklem grubunu tam olarak yansıtması için herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Dynamic Scaffolding System cihazını bir aydan daha az kullanan çocuklar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada Özel Gereksinimli Birey'lerin yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyu, vücut kitle indeksi(BMI), tanıları ve Dynamic Scaffolding System cihazını kaç ay, günde ne kadar süre kullandıkları tespit edildi. Çocukların cihaz ile neler yapabildikleri oluşturulan; DSS Cihazı İle Neler Yapabilirim , anketi ile sorgulandı. Özel Gereksinimli Birey'lerin hareket becerileri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) ile yapıldı. Ayrıca çocukların fonksiyonellik seviyeleri PEDİ (Pediatric Evaluation of Disability Inventory) ölçeğinin Mobilite alt başlığı kullanılarak yapıldı. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edildi. Sonuç olarak; Ebeveynler ve çocuklarının cihazı çok çeşitli aktiviteler sırasında başarıyla kullandığı, çocuklarının bazı davranışları ilk kez yaptığı ve yapabildiklerinin de arttığını, cihazın kurulumunun ve kullanımının kısa sürede öğrenilip çocuklarının kullanımı için de teşvik edildiği görülmektedir. Dynamic Scaffolding System kullanımının Özel Gereksinimli Birey'ler in performansı ve ebeveyn memnuniyeti, hareket zorlukları yaşayan çocuklar için zengin hareket varyasyonuna sahip olmaları açısından önemli bir boşluğu dolduracağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Children with Special Needs between 18 months and 135 months who could not stand for any reason (cerebral palsy, hydrocephalus, epilepsy, hypotonia, cerebral hemorrhage and rare diseases) despite the existing movement limitations; It was designed to examine what they can do in a new portable Adaptive Mobility Device that Provides Physical Dynamic Support and Sensory Feedback. The universe of the study consists of 100 volunteers who could not stand independently and provided and used the Special Needs DSS device between 2019-2023. Questionnaires consisting of demographic information, the mobility sub-title of the PEDI scale and Quebec 2.0 Assistive Technology User Satisfaction Assessment, What can I do with DSS, questions about the family, and the effects of DSS on the emotional state of the child were applied to the parents of the children included in the study. The independent person, who was given two hours of training on how to administer the questionnaires, was contacted via phone and the data were collected. After informing the families about the study and consent form, the interviewer read the questions and recorded their answers. This study was approved by the Üsküdar University Non-Interventional Ethics Committee at the meeting numbered 27/05/2022-06 and in accordance with the principles of the Declaration of Helsinki. No restrictions were imposed so that the diagnoses of Individuals with Special Needs fully reflect the sample group. Children using the Dynamic Scaffolding System for less than one month were not included in the study. In the study, the age, gender, weight, height, body mass index (BMI), diagnoses of the Individuals with Special Needs and how long they used the Dynamic Scaffolding System device for how many months and how long a day were determined. What children can do with the device was created; What can I do with the DSS Device, was questioned with the survey. Movement skills of Individuals with Special Needs were evaluated with Gross Motor Function Classification System (GMFCS). In addition, children's functionality levels were measured using the Mobility subheading of the PEDI (Pediatric Evaluation of Disability Inventory) scale. Data were analyzed with SPSS 25.0 package program. In conclusion; It is seen that parents and their children, who successfully use the device during various activities, do some behaviors for the first time and their abilities increase, they learn how to set up and use the device in a short time, and they encourage their children to use it. It is seen that the use of Dynamic Scaffolding System will fill an important gap in terms of performance and parental satisfaction of Individuals with Special Needs, and rich movement variation for children with mobility difficulties.