Evaluatıon of the color stabılıty of HEAT-cured and cad/cam acrylıc resın materıals used ın removable dentures agaınst varıous staınıng agents
Hareketli protezlerde kullanılan ısı ile sertleşen ve CAD/CAM akrilik rezin materyallerinin çeşitli boyayıcı ajanlara karşı renk stabilitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 785857
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL DİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hareketli protezlerde kullanılan ısı ile sertleşen ve CAD/CAM akrilik rezin materyallerinin çeşitli boyama ajanlarına karşı oluşabilecek renk değişimlerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: 3 marka CAD / CAM akrilik rezin bloğu (Dentsply/Lucitone 199, Merz/M-PM ve Ondent/Tempo-Cad) ve 1 marka ısı ile sertleşen akrilik rezin materyali (Heraeus Kulzer/Paladent 20) test edildi. Numuneler 4 farklı solüsyona daldırıldı: distile su, çay, kahve ve kırmızı şarap. Her akrilik grup için 15 mm çapında ve 2 mm kalınlığında 40 adet disk şeklinde örnek hazırlandı (n=10). Örnekler çözeltilere daldırılmadan önce, bir spektrofotometre kullanılarak baseline (T0) renk ölçümü yapıldı. Toplamda 6 renk ölçümü gerçekleştirildi. Renk farklılıklarını (ΔE) belirlemek için CIE L*a*b*renk alanı kullanıldı. İstatistiksel analiz için ANOVA testleri ve Sequential Bonferroni testi kullanıldı. Bulgular: 5 haftalık daldırma sonunda, en yüksek renk değişimi (ΔE), kırmızı şarap için CAD/CAM 1 Dentsply grubunda (ΔE=6.28±0.24). Çay ve kahve solüsyonlarında ise, 5 haftalık daldırma sonunda en yüksek ΔE deeğrleri CAD/CAM 3 Ondent grubunda bulunmuştur ve ΔE değerleri sırasıyla belirtilmiştir (ΔE=5.54±0.21), (ΔE=5.25±0.25). Distile su haricinde çay, kahve ve kırmızı şarap için en düşük renk değişimi (ΔE) CAD/CAM 2 Merz grubunda gözlenmiştir ve ΔE değerleri sırasıyla belirtilmiştir (ΔE=4.23±0.14), (ΔE=3.48±0.18), (ΔE=5.24±0.18). Tüm akrilik rezin gruplarında çalışma sonunda distile su dışındaki tüm solüsyonlar klinik olarak belirgin renk değişikliğine neden olmuştur (3
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and compare the changes in the color of heat-cured and CAD/CAM acrylic resin materials used in removable dentures against various staining agents. Materials and Method: 3 brands of CAD/CAM acrylic resin blocks (Dentsply/Lucitone 199, Merz/M-PM, and Ondent/Tempo-Cad) and 1 brand of heat-cured acrylic resin material (Heraeus Kulzer/Paladent 20) were tested. The samples were immersed in 4 different solutions: Distilled water, tea, coffee and red wine. For each acrylic groups, 40 disc-shaped samples with 15 mm in diameter and 2 mm in height were prepared (n=10). Before the samples were immersed in the solutions, a spectrophotometer was used to measure the baseline color measurement (T0). 6 color measurements were made in total. The CIE L*a*b*color space was used to determine color differences (ΔE). ANOVA tests and sequential Bonferroni adjustment were used in statistical analysis. Results: At the end of 5 weeks of immersion, the highest color change (ΔE) was observed for the CAD/CAM 1 Dentsply group immersed in red wine (ΔE=6.28±0.24). The highest ΔE values for tea and coffee solutions were observed in CAD/CAM 3 Ondent group, respectively (ΔE=5.54±0.21), (ΔE=5.25±0.25) at the end of the 5 weeks of immersion. The lowest color change (ΔE) was observed for the CAD/CAM 2 Merz group was immersed in tea, coffee and red wine (except distilled water), respectively (ΔE=4.23±0.14), (ΔE=3.48±0.18) (ΔE=5.24±0.18). In all acrylic resin groups, all solutions caused clinically marked color change except distilled water, at the end of the study (3