Farklı yöntemlerle üretilen protez kaide materyallerinin fiziksel, mekanik ve mikrobiyolojik özelliklerine protez dezenfektanlarının etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of denture disinfectants on the physical, mechanical, and microbiological properties of denture base materials fabricated using different manufacturing techniques
- Tez No: 947109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel ısı ile polimerizasyon, DLP ve LCD eklemeli üretim teknolojileriyle üretilen PMMA esaslı protez kaide materyallerine farklı kimyasal dezenfeksiyon solüsyonlarının uygulanmasını takiben fiziksel, mekanik ve mikrobiyolojik özelliklerde meydana gelen değişimlerin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Her üretim yönteminden 80'er adet olmak üzere toplam 240 örnek hazırlanmıştır. Örneklerin 120'si yüzey sertliği ve renk değişimi analizlerinde, diğer 120'si ise Candida albicans biyofilm oluşumu değerlendirmelerinde kullanılmıştır. Örnekler, altı gün boyunca 30 daldırma döngüsüyle 180 günlük temizlik protokolünü simüle edecek şekilde Polident, %2 klorheksidin, %1 sodyum hipoklorit ve distile su solüsyonlarına maruz bırakılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü profilometre ile, yüzey sertliği Vickers mikrosertlik cihazı ile ölçülmüş; renk değişimi spektrofotometreyle değerlendirilerek CIEDE2000 formülü ile hesaplanmıştır. Mikrobiyolojik değerlendirmelerde kristal viyole boyama ve CFU yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the changes in the physical, mechanical, and microbiological properties of PMMA-based denture base materials manufactured using conventional heat-polymerization, DLP, and LCD additive manufacturing techniques following the application of different chemical denture disinfectants. A total of 240 samples were prepared, with 80 specimens produced by each manufacturing method. Of these, 120 samples were used for surface roughness, surface hardness, and color stability evaluations, while the remaining 120 were used to assess Candida albicans biofilm formation. The specimens were immersed in Polident, 2% chlorhexidine, 1% sodium hypochlorite, and distilled water for 30 cycles over 6 days to simulate a 180-day cleaning protocol. Surface roughness was measured using a profilometer; surface hardness was measured using a Vickers microhardness tester, and color change was assessed with a spectrophotometer and calculated using the CIEDE2000 formula. Microbiological analysis was performed using crystal violet staining and CFU counting methods.