19. yüzyılın ilk yarısında Devlet-i Aliyye ve Mısır eyaleti'nde mâlî yapının dönüşümü
The evolution of public finance structures in the Ottoman Empire and Egypt eyalet during the first half of the 19th century
  1. Tez No: 785877
  2. Yazar: KUTLU DÂNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bu tez çalışması, 19. yüzyılın ilk yarısında Nizâm-ı Cedîd ile Tanzîmât arasındaki dönemde Devlet-i Aliyye merkezinde padişah II. Mahmud tarafından uygulanan maliye alanındaki iyileştirme politikaları ile o dönemde imparatorluğa bağlı bir eyalet olan Mısır'da Mehmet Ali Paşa tarafından uygulanan aynı düzlemdeki politikaları karşılıklı bir analize tabi tutmaktadır. Bunun için hem ikincil kaynaklar hem de İstanbul ve Londra'da bulunan arşivlerden bazı belge ve defter serilerine başvurulmuştur. Çalışmada, belirtilen dönemde Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa'nın idarî alandaki önemli girişimlerine ek olarak, maliye alanındaki iyileştirmelerinde imparatorluk merkezinden daha ileride olduğu, daha etkili bir program uyguladığı sonucuna varılmıştır. Paşa, merkez maliyesinden farklı olarak eyalet gelirlerini önemli ölçüde arttırabilmiş, vakıfların elindeki kaynakları ele geçirebilmiş ve iltizam sistemini kaldırabilmiş, bunlara ek olarak emlak vergisi gibi yeni vergi türlerine başvurmuştur. En az bunlar kadar önemli olmak üzere Mehmet Ali Paşa çalışma mükellefiyetlerini hem bayındırlık alanında hem de orduda çok etkili bir biçimde kullanmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analysis in a mutual manner the reform policies in the field of public finance implemented by Sultan Mahmud II of the Ottoman Empire in the period between Nizâm-ı Cedid and Tanzimat in the first half of the 19th century, and the policies implemented by Mehmet Ali Pasha of Egypt, which was a province of the empire at that time. In order to achieve this, secondary sources as well as some documents and letterbook series from the archives in Istanbul and London were used. In the study, it was concluded that the Egyptian Wali Mehmed Ali Pasha was ahead of the imperial center in his reforms in the field of public finance and implemented a more effective program,. Unlike the empire, Pasha was able to significantly increase the provincial revenues, seize the resources in the hands of the foundations and abolish the tax farming system, in addition to these, he applied new tax types such as property tax. Mehmet Ali Pasha also managed to use compulsory labour very effectively both in the field of public works and in the army.