Farklı yetiştirme sistemlerinin halkalı sülünlerde (Phasianus Colchicus) yumurta verimi, kuluçka ve yumurta kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of different breeding regimes an egg productivity, hatchability and egg quality characteristics in pheasants (Phasianus Colshicus)
  1. Tez No: 260532
  2. Yazar: FERİDE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma entansif şartlarda farklı yetiştirme sistemlerinde yetiştirilen sülünlerin yumurta verimi ile kuluçka ve yumurta kalite özelliklerini farklı yaş dönemlerinde tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç için serbest, çiftleştirme kafeslerinde ve grup kafeslerinde yetiştirilen sülün grupları oluşturulmuştur. Sülünler serbest sistemde 12 erkek: 60 dişi oranında yerde; çiftleştirme kafeslerinde 1 erkek: 4 dişi, 1 erkek: 5 dişi, 1 erkek: 6 dişi sülün ve grup kafeslerinde 4 erkek: 16 dişi, 4 erkek: 20 dişi, 4 erkek: 24 dişi sülün olacak şekilde yerleştirilmiştir.Çalışma süresince tüm gruplardaki sülünlere 16 saat aydınlatma programı uygulanmıştır. Çalışma 36-40, 41-44, 45-48 ve 49-53 hafta yaş dönemleri olmak üzere toplam 126 gün sürdürülmüştür.Serbest sistemden elde edilen yumurtaların; yumurta verimi, kırık yumurta oranı, kuluçka özelliklerinden kuluçka randımanı, döllülük oranı, çıkım gücü değerleri sırasıyla; %29.10, %12.38, %43.35-54.04, %49.84-59.35, %56.71-68.40 olarak tespit edilmiştir. Çiftleştirme kafeslerinde aynı sırayla %38.54, %4.41, %51.72-57.93, %56.99-64.04, %64.81- 78.46 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine the pheasant which has cultivated in different breeding system, the egg production with hatchability and egg quality characteristics are different in different terms of period. For this reason has been composed to breeding groups in free range, mating cage and group cage. Pheasant has been placed in free system as; 12 males:60 females as flock on the ground; in mating cage 1 male;4 female, 1male:5 female, 1male:6 female pheasant and in group cage 4 males:16 female, 4 male:20 female, 4 male:24 female. During the study for whole groups of pheasant has been applied illumination program 16 hours light.