HEMŞİRELERDE MERHAMET YORGUNLUĞUNUN BAKIM DAVRANIŞLARINA ETKİSİ
THE EFFECT OF COMPASSION FATIGUE ON CARE BEHAVIORS IN NURSES
  1. Tez No: 785914
  2. Yazar: MOHAMMED KHAIRALDEEN M. TAHER FARHAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Hemşirelik bakım odaklı bir disiplindir. Merhamet kavramı ise bu disiplin içinde yer alan en önemli noktalardan biridir. Amaç: Bu çalışma, hemşirelerde merhamet yorgunluğunun bakım davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın örnekleminin 252 hemşire oluşturdu. Veriler kişisel bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği (BADÖ-24) ve Merhamet Yorgunluğu Ölçeği Kısa Form (MY-KÖ) ile yüz yüze toplandı. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, t-testi, korelasyon ve Kruskall-Wallis H testleri kullanılmıştır Bulgular: BADÖ-24 toplam puan ortalaması 5,11±0,86, MY-KÖ toplam puan ortalaması 47,47±19,95 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nursing is a care-oriented discipline. The concept of compassion is one of the most important points in this discipline. Objective: This study was planned to evaluate the effect of compassion fatigue on care behaviors in nurses. Methods: The sample of the cross-sectional and descriptive study consisted of 252 nurses. The data were collected face-to-face with Sociodemographic data form, Care Behaviors Scale (Care Behaviors Scale-24) and Compassion Fatigue Scale Short Form (Compassion Fatigue-Short Scale). In the analysis of the data, number, percentage, mean, t-test, correlation and Kruskal-Wallis H tests were used. Results: The mean of Care Behaviors Scale-24 total score was 5.11±0.86 and the mean of (Compassion Fatigue-Short Scale) was 47.47±19.95.