Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran ve iskemik kalp hastalığı ön tanısıyla izleme alınan hastalarda uygulanan seri elektrokardiyografi (SEKG) .....
The Diagnostic value and appropriata us of serial eclectrocardiographies in patients with chest pain and who are obsorved with a diagnosis of ischemic heart disease at Dokuz Eylul University Hospital Emergency Room
- Tez No: 90488
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Yapılan araştırmalarda acil servislere göğüs ağrısıyla başvuran hastaların %28- 50'sinin tam değerlendirme yapılmadan, %4-5 AMİ olgusunun da yanlış tanı konularak evlerine gönderildiği ortaya çıkmıştır. Standart 12-lead EKG aciî servislerde AMİ hastalarının tanımlanmasında kullanılan en eski ve en basit testtir. Fakat İKH tespit edilen hastaların BEKG'leri normal, nonspesifık ya da nondaiganostik olabilmektedir. BEKG'sini takiben yapılan devamlı EKG monitörizasyonu ve SEKG çekimleri sırasında, yeni iskemi ve yeni AMI bulgularının yakalanma olasılığının daha fazla olduğu tespit edilmiş olmasına rağmen SEKG çekimlerinin, zamanı ve sıklığı ile ilgili bîr standardizasyon ya da önerilmiş bir bilgi bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda SEKG çekimlerinin, özellikle hangi zaman diliminde yoğunlaşması ve ne kadar sıklıkla çekilmesi gerektiğini, izlem sırasında hastada gelişen vital bulgu ve semptom değişikliğinin EKG değişikliklerine etkisini, SEKG çekimlerinde oluşan değişikliklerin, hastaların tanı ve tedavileri ile, hastanede kalış ve yatışma olan katkısını tespit etmeyi amaçladık. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine, 17/12/1999 ile 21/3/2000 tarihleri arasında, göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ve ön tam olarak IKH düşünülerek SEKG takibine alınmış olan 187 hasta üzerinden, etik kurul onayı ile prospektif gözlemsel olarak yapıldı. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 8.0 for Windows bilgisayar programına kaydedilerek değerlendirilmeleri alındı, istatistiksel analiz olarak, Pearson %, Fisher's exact test ve McNemar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Many researchers found that 28 to 50 percent of patients presented with chest pain and 4 to 5 percent of patients with AMI are misdiagnosed and discharged home from emergency department (ED). Standart 12-Lead ECG is still the simplest and oldest test in identifying patients with AMI. Nonetheless, patients with CAD may certainly have normal, nonspesific and nondiagnostic ECGs. It was reported that the probability of detecting recent onset myocardial ischemia or AMI is increased by continuous ECG or SECG following the initial ECG. However, no set of criteria was established regarding frequency and timing of SECG. The objective of this study is to identify when and how often we should obtain SECG recordings, to what extent the changes in vital signs and symptoms of the patient affect ECG findings and if the changes in ECG contribute in the diagnosis, management and disposition of the patients. This prospective observational study was coducted in Dokuz Eylül University Medical School Department of Emergency Medicine between December 17.1999 and March 21. 2000 and comprised 187 patients presented with chest pain and diagnosed as CAD and followed up by SECG. Data recorded in this study were processed with SPSS 8.0 for windows using Pearson x2, Fisher's exact test and McNemar test. P walue below 0.05 were considered statistic significant and average values were given with SEM. Patients older then 41 years of age presented to the ED more commonly with chest pain than younger patients. Likewise, this older patients had a higher percentage of significant ECG changes. However the difference between the sexes regading ECG changes was not found to be statistic significant. Sixty-five (41%) of 160 study patients demonstrated Total ECG changes. Forty (61.5%) of these 65 cases with ECG changes were detected with initial ECG tracing, while other 25 (38.5%) were identify with SECG. We showed that the presence of chest pain on presentation had significant effect on initial ECG changes and occurrence of chest pain in follow-up had increased SECG changes. However, changes in symptoms and vital signs in follow-up had no effect on SECG changes. 39SECG tracings obtained in order to establish optimum timing and frequency of ECG recording produced significant results. We found that most of the ECG changes detcted in SECG tracing occur within a few hours period. Ninety-seven percent of the changes were seen within four hours in SECG. Changes seen in SECG had significant effects on admission to hospital. The final diagnoses of the patients who had been admitted to hospital following twelve- hour ECG monitoring were generally in accordance with the ED diagnoses. 40