Kan alma sırasında annenin uyguladığı nazik dokunma yönteminin pretermin ağrı ve annenin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of mother's gentle human touch method on preterm pain and mother's anxiety level during venipuncture
  1. Tez No: 785938
  2. Yazar: DERYA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, intravenöz kan alma işlemi sırasında annelerin uyguladığı nazik dokunma yönteminin preterm bebeklerin ağrı düzeylerine ve annelerinin anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla“randomize kontrollü deneysel tasarım”tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu, Haziran 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında, İstanbul'daki bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan polikliniğine başvuran, 32-37 gestasyon haftası arasındaki, intravenöz kan alma işlemi uygulanacak 80 preterm bebek (Nazik dokunma yöntemi grubu=40; Kontrol grubu=40) oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi ve Gözlem Formu”,“Durumluluk Kaygı Envanteri (State-Trate Anxiety Inventory-STAI-I)”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (Neonatal Infant Pain Scale-NIPS)”kullanıldı. Pretermlerin ve annelerin tanıtıcı özellikleri gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Kan alma işlemi öncesinde pretermlerin ağrı puanı, kalp tepe atım ve oksijen saturasyon ortalamaları gruplar arasında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a“randomized controlled trial”designed to determine the effect of the gentle human touch method applied by the mothers during the venıpuncture procedure on the pain levels of preterm babies and the anxiety levels of their mothers. The study sample consisted of 80 preterm's (Gentle human touch group = 40; Control group = 40), who was at 32-37 weeks of gestation, who applied to the neonatal outpatient clinic of a training and research hospital in Istanbul between June 2021 and December 2021.“Descriptive Information and Observation Form”,“State-Trate Anxiety Inventory-STAI-I,”and“Neonatal Infant Pain Scale-NIPS”were used for data collection. Preterms' and mothers' descriptive features were similar (p>0.05). The average of pain scores, heart rate, and oxygen saturation of preterms before the venıpuncture were similar among the groups (p>0.05).