Özel güvenlik sistemlerinin yükseköğretim kurumlarına sağladığı faydalar üzerine bir araştırma
A research on the benefits of private security systems to higher education institutions
  1. Tez No: 785948
  2. Yazar: BEYTULLAH ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, özel güvelik sektörünün kavramsal boyutu, Yükseköğretim Kurumlarında kullanılan özel güvenlik sistemleri, çeşitli yönlerden araştırılarak incelenmiş, bu teknolojileri kullanan/uygulayan güvenlik sektör çalışanları, yöneticiler ile bu alanda hizmet sağlayan firma temsilcilerinin hiyerarşik ilişkiler ağında sürekliliği olan paydaşların katılımıyla, üç kategori üzerinden nitel verilere ulaşılmıştır. Suç oluşumuna yönelik, caydırıcı/önleme koruma tedbirlerinin geliştirilmesi, huzurlu ve daha güvenli kampüs alanı tesisi için güncellenen modern güvenlik teknolojilerini belirleyip, bu sistemlerin olumlu faydalarının ortaya çıkarılmasıyla, kazandırılmasına ilişkin, bilim ve insanlık adına etkin rol almak hedeflenmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle, yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş, açıklamalı betimsel analiz kullanılmıştır. Keşifsel amaçlı, özgünlük ilkesine bağlı, yapılan nitel bir çalışmadır. İyi düzeyde açıklayıcı anlamlı fikirler üretilerek geliştirilmesi açısından, bu çalışmanın daha kullanışlı, daha faydalı hale getirilmesinde mümkün olduğunca anlamlı, açık, yalın, tutarlı açıklamalar yapılmıştır. Bu kapsamda ulaşılan veriler ışığında kodlamalar yapılarak, hem çalışmanın güvenirlik, geçerlik, inandırıcılığı artırılması yönünde katkı sağlanmış, hem de böylelikle, farklı bulgulara ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu sistem ve teknolojilerin kolaylaştırıcı, önleyici, caydırıcı etkilerine ulaşılması, zaman, mekân, kurum ve yöneticilerle özdeşleşmiş faydalardan hareketle, daha etkin tedbirlerin oluşması yönüyle, verimli katkıların sağlanması için öneriler oluşturulmuştur. Adli, idari, boyutta değerlendirmelerimiz ışığında, muhtemel suç oluşumunun önlenmesiyle, suçlunun tespiti de özel güvenlik sistemleri kaynaklı sonuçlanmış, olumlu katkılarını pekiştiren faydalardır. Bu çalışmada, bütünleyici, kapsamlı güvenlik tesisinde, bilişim teknolojilerinin yapay zekâ odaklı özel güvenlik sistemleriyle, bu sistemlerin kurumlara kazandırılmasının kolaylaştırıcı, caydırıcı ve önleyici güvenlik tedbirlerinin geliştirilerek kazandırılmasına ilişkin, tüm insanlık ve bilim adına, son derece önem arz eden faydalara kanıt oluşturacak, yaklaşımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the conceptual dimension of the private security sector, the private security systems used in Higher Education Institutions have been researched and examined from various aspects, and the security sector employees who use/apply these technologies, the managers and the representatives of the companies providing services in this field, with the participation of the stakeholders who have continuity in the hierarchical relationship network, have been analyzed qualitatively over three categories. data has been reached. It is aimed to take an active role on behalf of science and humanity regarding the development of deterrent/prevention protection measures against the formation of crime, determining the updated modern security technologies for the establishment of a peaceful and safer campus area, and revealing and gaining the positive benefits of these systems. With the qualitative research method, face-to-face interviews consisting of semi-structured questions were conducted, and an explanatory descriptive analysis was used. It is a qualitative study with exploratory purposes, based on the principle of originality. Meaningful, clear, simple and consistent explanations were made as much as possible in order to make this study more useful and useful in terms of producing and developing good explanatory and meaningful ideas. In this context, coding was made in the light of the data obtained, contributing to the reliability, validity and credibility of the study, and thus, different findings were obtained. As a result, suggestions have been made to achieve the facilitating, preventive and deterrent effects of these systems and technologies, and to provide efficient contributions in terms of the formation of more effective measures, based on the benefits identified with time, space, institutions and managers. In the light of our judicial and administrative evaluations, the prevention of possible crime and the detection of the criminal are the benefits that reinforce the positive contributions of private security systems. In this study, approaches that will provide evidence for the extremely important benefits for all humanity and science, regarding the development and acquisition of information technologies with artificial intelligence-oriented private security systems in an integrative, comprehensive security facility, and the development of facilitating, deterrent and preventive security measures for the acquisition of these systems, will be revealed. has been placed.