A research on teachers' views on utilizing allegorical literary works in English teaching
Alegorik edebi eserlerin İngilizce öğretiminde kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 785949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET METİN BARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uluslararası statüsü ve yaygın olarak tanınmasıyla birlikte, İngilizce, modern ve küreselleşsen dünyada daha belirgin bir rol oynamaya başlamıştır. Bu nedenle, büyümekte olan bir alan olarak İngilizce öğretimi ülkemizde uzunca bir süredir sorgulanmaktadır. Bu çalışma, söz konusu durumu“öğretmenlerin Alegorik edebi eserlerinin İngilizce öğretimde kullanımına ilişkin görüşleri nelerdir?”başlığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma için bir mülakat planı oluşturuldu. Mülakata 8 açık uçlu soru dâhil edildi. Röportaj Van ilinde farklı okullarda çalışan 8 erkek öğretmen ve 7 kadın öğretmenle gerçekleştirildi. Öğretmenler tarafından verilen yanıtlar incelenirken Alegorik eserlerdeki mecaz, semboller ve deyimsel ifadelerin sözel iletişim ve konuşma yetkinliği üzerindeki etkisi üzerinde duruldu. Ülkemizde yabancı dil öğretimi tarihi boyunca öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmek için çok sayıda yöntem, teknik ve materyal sunulmuştur ancak söz konusu yöntem, teknik ve materyalleri en çok kullanan öğretmenlerin görüşlerine henüz yeterince ilgi gösterilmemiştir. Ülkemizdeki yabancı dil öğretmenlerinin niteliklerinin arttırılması gerekliliğine çok fazla odaklandığı için, bu çalışmanın, öğretmenlerin konuya ilişkin görüşlerine inandırıcılık katacağına ve gelecek öğretmenlere rehberlik edeceği kanaatine sahibim.
Özet (Çeviri)
Due to its international status and widespread recognition, English has taken on a more prominent role in the modern globalized world. Because of this, the teaching of English as a growing field has recently been called into question. This study aims to have a look at the situation in question,“What are the teachers' views on the utilization of Allegoric literary works in English teaching?”An interview plan was created for the study. Eight open-ended questions were added to the interview. The interview was carried out with eight male teachers and seven female teachers who are working in different schools in the district of Van. The answers given by respondents were examined in the literature review focusing on the relationship between metaphors, symbols, and idiomatic expressions in allegoric works and communicative competence. To enhance communicative competence of learners, a large number of methods, techniques and materials were offered. However, the opinions of the teachers who use them haven't taken enough attention yet. Because there has been a lot of focus placed on the requirement for highly qualified language teachers, this study lends credibility to the teachers' views on the subject to guide upcoming teachers.