İzleyicinin yorumbilgisi: Hermeneutik ve sinema
Audience's hermenutic: Hermeneutic and cinema
  1. Tez No: 785988
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN RIZVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hermeneutik, yorum teorilerinin genel çerçevesidir. Antik Yunan felsefesinde bir sanat olarak görülmüştür. Orta Çağ'da Kutsal Kitap'ın saklı anlamlarını bulmak ve büyük şairleri yorumlamak için kullanılmıştır. Hans G. Gadamer'in felsefesi, hermeneutik kavramını yeniden ele alıp bir ontoloji olarak düşünülmesini sağlamıştır. Yazar odaklı bir okuma yerine, metin merkezli bir okumanın kuramını oluşturmuştur. Bu çalışmada, onun oyun ve diyalog kavramları sinema teorisine uygulanmıştır. Çünkü görme ve anlama arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Oyun ve diyalog kavramlarından hareketle sinema için Gadamer teorisinin işlevi ve izleyicinin hermeneutiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hermeneutics is the general framework of interpretation theories. It was seen as an art in ancient Greek philosophy. It was used in the Middle Ages to find hidden meanings of the Bible and to interpret great poets. Hans G. Gadamer's philosophy reconsidered the concept of hermeneutics and enabled it to be considered as an ontology. He formed the theory of a text-centered reading instead of an author- oriented reading. In this study, his game and dialogue concepts are applied to cinema theory. because there is a connection between seeing and understanding. Based on the concepts of play and dialogue, the function of Gadamer's theory for cinema and the hermeneutics of the audience have been researched.