Kamuda girişimci yönetim anlayışı ve çalışanların girişimcilik algısının analizi: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Entrepreneur management approach and analysis of employees' entrepreneurship perception: The sample of Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 785994
  2. Yazar: MUSTAFA SAİD ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Girişimci kamu yönetimi anlayışı, yeni kamu yönetimi anlayışı ve yönetişim gibi kavramlar son yıllarda ortaya çıkan ve geleneksel kamu yönetimi anlayışının sınırlarını yıkarak yeni bir misyon ortaya koyan yaklaşımlar olarak kamu yönetimi alanında genel kabul görmeye başlamışlardır. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren kamu yönetimi düşüncesinde önemli değişimler meydana gelmiştir, geleneksel kamu yönetimi yerine özel sektörün yönetim ilke ve uygulamalarını kamu sektörüne uyarlamaya başlayan kamu işletmeciliği anlayışı benimsenmiştir. Girişimci belediyeler ve girişimci kamu yönetimi, her şeyi devletten beklemeyen, mevzuatla sınırlı kalmayan kendi bünyesinden kendisine kaynak üretebilen, yeni hizmet alanları açan, mevcut talepleri farklı yöntemler kullanarak giderme gayreti içinde olan bir yapıdır. Ancak girişimciliğin kamu sektörü gibi katı kurallarla kuşatılmış bir alanda başarılı bir biçimde uygulanabilmesi öncelikli olarak çalışanların girişimcilik alanında ki bilgi, beceri ve algı düzeylerinin belli bir seviyenin üzerinde olmasıyla mümkündür. Bu çalışmanın da temel amacı, kamu sektöründe girişimci yönetim anlayışının uygulanabilirliğini ortaya çıkarmak düşüncesiyle, kamu çalışanlarının girişimci yönetime yönelik algı düzeylerini ölçmektir. Çalışmanın ana evreni Türkiye'deki Büyükşehir Belediyeleri olmakla birlikte örneklem olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi seçilmiştir. Çalışmada Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve hiyerarşik birimler dikkate alınarak 1500 personel arasından rastgele seçilen 229 personele 28 Mart 2022 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında, nicel araştırma yöntemlerinden olan anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesinde görev yapan personelin anket sorularına verdikleri cevaplar doğrultusunda. Ankara Büyükşehir Belediyesi, yönetiminin, personellerinin girişimci yönetim algısını benimsedikleri ve bu doğrultuda hareket ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts such as the understanding of entrepreneurial public administration, new public administration and governance have begun to be generally accepted in the field of public administration as the approaches that have emerged in recent years and that reveal a new mission by breaking the boundaries of the understanding of traditional public administration. Especially since the 1980s, significant changes have occurred in the thought of public administration, and the understanding of public administration, which has begun to adapt the management principles and practices of the private sector to the public sector, has been adopted instead of traditional public administration. Entrepreneurial municipalities and enterprising public administration are structures that do not expect everything from the state, are not limited by legislation, can generate resources from its own body, opens new service areas, and strives to meet existing demands by using different methods. However, the successful implementation of entrepreneurship in an area surrounded by strict rules such as the public sector is primarily possible if the knowledge, skills and perception levels of the employees in the field of entrepreneurship are above a certain level. The main purpose of this study is to measure the perception levels of public employees towards entrepreneurial management in order to reveal the applicability of the entrepreneurial management approach in the public sector. Although the main population of the study is the Metropolitan Municipalities in Turkey, Ankara Metropolitan Municipality was chosen as the sample. In the study, a questionnaire, which is one of the quantitative research methods, was applied to 229 personnel randomly selected among 1500 personnel working in Ankara Metropolitan Municipality between 28 March 2022 and 31 March 2022, taking into account the hierarchical units, and the data obtained were analysed. With SPSS 20.0 program. As a consequence of the study, in line with the answers given by the personnel working in Ankara Metropolitan Municipality to the survey questions. It has been determined that Ankara Metropolitan Municipality's management and personnel adopt the entrepreneurial management perception and act accordingly.