Examination of university level volleyball players in terms of ankle functions and postural control variables
Üniversite düzeyindeki voleybolcuların ayak bileği fonksiyonları ve postüral kontrol değişkenleri yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 786023
  2. Yazar: AYŞEM ECEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Voleybol sporuna yönelik becerilerin anlaşılmasında ayak bileği fonksiyonları ve postüral kontrol yeteneği büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı voleybolcular ve sağlıklı öğrencilerin farklı ayak bileği fonksiyonlarını ve postüral stabilite değişkenlerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya alınan katılımcılar (21,18  1,76 yaş, K, n=40) voleybol (VG; n=20) ve kontrol (CG; n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Postüral kontrol değişkenleri (salınım hızı, yer değiştirme alanı ve çevre) statik stabilite testi (PK Prokin 252 stabiliometre) ile değerlendirildi. Ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA), eklem pozisyon duyusu (EPH), vibrasyon ve kuvvet ölçümleri değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Bağımsız Değişken T-testi, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Bulgular: VG'da dorsifleksiyon, eversiyon ve inversiyon EHA, JPS, 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Ankle functions and postural control ability have great importance to understand the skills for the sport of volleyball. Purpose: The aim of the study was to examine different ankle functions and postural stability variables of volleyball players and healthy students. Method: The participants (21.18  1.76 year olds, F, n=40) included in the study were divided into two groups as volleyball (VG; n=20) and control (CG; n=20). Postural control variables (sway velocity, area of displacement and perimeter) was evaluated by static stability test (PK Prokin 252 stabiliometer). Ankle range of motion (ROM), joint position sense (JPS), vibration and strength measurements were evaluated. The Independent Sample T-test, Mann Whitney U test, and the Spearman Correlation Coefficient was used for statistical analysis.