Pediatrik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistlerin vücut farkındalıklarının vücut yapı ve fonksiyonları ile ilişkisi
The relationship between body awareness levels and body structure and functions of physiotherapists working in the field of pediatric rehabilitation
- Tez No: 786027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vücut farkındalığı, kişinin deneyimleri ve vücudundan kaynaklanan sinyalleri, zihinsel aşamalardan geçirerek tanımladığı bir kavramdır. Fiziksel, emosyonel ve sosyal boyutları olması sebebiyle bireyler arasında yaptıkları işe bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Fizyoterapistlik mesleği fiziksel ve mental gücü gerektiren bir meslek koludur. Pediatrik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistlerin terapi seansları sırasında uyguladıkları teknikler fizyoterapistlerin fiziksel ve mental stres eşiğini geçebilmekte ve zorlanmalara yol açabilmektedir. Bu bakımdan fizyoterapistlerin fiziksel ve mental özelliklerini değerlendirmek kişiye özel alınması gereken önlemlerin tanımlanmasında vücut farkındalığı ile ilişkisini ortaya koymak kilit noktadır. Çalışmanın amacı, pediatrik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistlerin vücut farkındalık düzeylerinin vücut yapı ve fonksiyonlarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya pediatrik rehabilitasyon alanında çalışmakta olan 23-50 yaşları arasında 1 yıldan uzun süre alan deneyimine sahip 100 gönüllü dahil edildi. Katılımcıların beden kitle indeksleri Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırması ile, vücut farkındalık düzeyleri Vücut Farkındalık Anketi ile, denge durumları fonksiyonel uzanma testi ile, gövde esneklik ve kısalıkları esneklik kısalık testleri ile, göğüs kafesi esnekliği antropometrik çevre ölçümleri ile, fizyoterapistlerin maruz kaldıkları güçler Fizyoterapistlerin Mesleğe Bağlı Yaralanma Anketi ile, emosyonel durumları Warwick Mental İyi Oluş Ölçeği ile değerlendirildi. Veriler Statistical Package For Social Science (SPSS) 22.0 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Body awareness is a concept that defines one's experiences and signals originating from the body by passing them through mental stages. Due to its physical, emotional and social dimensions, it can also differ between individuals depending on the work they do. The physiotherapist profession is a profession that requires physical and mental strength. The techniques applied by physiotherapists working in the field of pediatric rehabilitation during therapy sessions can exceed the physical and mental stress threshold of physiotherapists and cause difficulties. In this respect, evaluating the physical and mental characteristics of physiotherapists and revealing the relationship between body awareness and body awareness is the key point in defining the precautions to be taken. The aim of the study is to examine the relationship between body awareness levels and body structure and functions of physiotherapists working in the field of pediatric rehabilitation. 100 volunteers between the ages of 23-50 working in the field of pediatric rehabilitation with more than 1 year of field experience were included in the study. Body mass indexes of the participants with the World Health Organization classification, body awareness levels with the Body Awareness Questionnaire, balance status with the functional reach test, trunk flexibility and shortness with flexibility shortness tests, rib cage flexibility with anthropometric circumference measurements, physiotherapists' exposure to strengths Physiotherapists Occupational Injury Emotional status was assessed with the Warwick Mental Well-Being Scale. Data were analyzed with the Statistical Package for Social Science (SPSS) 22.0 program.