Dayanıklılık egzersizi esnasında diyet sodyum tüketiminin ter sodyum konsantrasyonu üzerine etkisi
Impact of dietary sodium intake on sweat sodium concentration during exercise in the heat
  1. Tez No: 786057
  2. Yazar: ECEM NAZ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KERİM YILMAZ, PROF. DR. STUART GALLOWAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: :Bu çalışmada, farklı miktarlarda elektrolit alırken erkek ve kadın bedenlerinde diyet sodyum alımının ter sodyum konsantrasyonu üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlandı. Diyetteki sodyum alımındaki bir artışın, sıcakta egzersiz nedeniyle ter sodyum konsantrasyonunda bir artışa ve tüm vücut ter hızında bir artışa neden olacağını hipotezi üzerinde çalışıldı. Ayrıca vücuttaki 3 farklı lokasyonun ter hızının ve oranının farklılıkları gözlemlendi, idrar ozmalaritesi sodyum takviyesine göre incelendi. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklem grubunu yaşları 18 ile 24 arasında değişen farklı branşlardan 20 elit erkek ve 10 elit kadın sporcu oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında alev fotometre yöntemi (ter bantlarıyla) ve idrar ozmolalite değerleri için osmomat kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde eşleştirilmiş örneklem t, Tek Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışma ile, bir günlük [Na+] takviyesinin, ter [Na+] konsantrasyonunda anlamlı bir değişikliğe sahip olmadığı kanıtlandı. Kısa süreli (
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, I aim to investigate comparing the impact of dietary sodium intake on sweat sodium concentration in male and female bodies while ingesting different amounts of the electrolyte. We hypothesize that an increase in dietary sodium intake would cause a rise in sweat sodium concentration and an elevation in whole-body sweat rate due to exercise in the heat. Also, we are aiming to observe location sweat rate of the body. Material and Method: Sample group of the study consists of 20 elite male and 10 elite female athletes from different branches who were between the ages of 18 and 24. Flame photometer method and osmomat for osmolalite were used in collecting the datas. Paired sample t, One Way ANOVA, were used in the statistical analyses of the study. Results: This study informs that there was no significant change in the sweat [Na+] concentration at the forearm, thigh, and back with one-day [Na+] supplementation. Most studies involving several days to weeks of dietary [Na+] manipulation are associated with significant changes in sweat [Na] concentration. However, there is no correlation between the change in sodium intake and the change in sweat [Na+] concentration. A shorter duration (≤3 days) of sodium manipulation has minimal or no impact. Habitual + [Na+ ] supplementation diet, a decline in the pre- to post-exercise urine osmolality is evident for male, but there is no statictically significant data for female. A p-value >0.05 states that this decline is not statistically significant. A p-value >0.05 states no statistical significance. A study says 90-95% of sodium intake is excreted in 24-hour urine. Urine samples in the 24 hours post supplementation were not considered in this study. This could be a reason for pre-exercise urine osmolality values being similar despite sodium supplementation. ozmolalite değerlerinin benzer olmasının bir nedeni olabilir. Conclusion: A very small positive association between dietary sodium intake and sweat [Na+ ] concentration while it was observed from male's sample and a small positive association under the habitual diet, female's sample has a negative association. Sodium supplementation led to a small changes between dietary sodium intake and sweat [Na+] concentration, but there is no statistical significance.