Kripto sanatı ve geleneksel sanatların NFT'ye uyarlanması
Crypto art and adaptation of traditional arts to NFT
  1. Tez No: 786086
  2. Yazar: BETÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Medya teknolojilerinin ilerlemesi ile birlikte hayatımızın her alanında“Dijital Sanat”kavramı sıklıkla duyulur hale gelmektedir. Geleneksel kökenli sanatçılar yeni bakış açıları geliştirerek görsel sanatlara yeniden şekil vermeye başlamaktadır. Nitelikli Fikri Tapu (NFT) ve blokzincir kavramlarının sanata dahil olması ile birlikte kripto sanatı oluşmaya başlamaktadır. Kripto sanatı, dijital ortamda üretilen eserlerin aynı fiziksel eser gibi alınıp satılması fikrine dayanmaktadır. Dijital bir eserin orijinalliğinin, şeffaflığının ve değiştirilemez olduğunun göstergesi olan NFT'ler yüksek derecede gizliliğe sahiptirler. NFT'ler yardımıyla sanatçılar ürettikleri eserlerini çok kısa sürelerde galeri veya müzayede gibi aracılar olmadan doğrudan sanatseverlere ulaştırabilmektedirler. Kripto Sanatı ve Geleneksel Sanatların NFT'ye Uyarlanması tez çalışması iki ana öge üzerinde kurgulanmıştır. İlk aşamada kripto sanatı, NFT ve bunlara dayanan dijital sanat konularını açıklayıcı anlatıma dayalı nitel bir araştırma yapılmıştır. Kripto sanatı, blokzincir ve NFT kavramları bir bütün olarak ele alınmış ve aralarındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Kripto sanatının başlangıcından itibaren günümüze kadar olan gelişimi anlatılmış ve bu alandaki sanatçıların çalışmaları ile örneklendirilmiştir. Araştırma çalışmasının sonucunda kripto sanat anlayışının sanata kazandırdığı farklı bakış açıları, geleneksel sanat ile arasındaki farklar ve kripto sanatının olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasının ikinci aşamasında belirlenen Ebru, Çini ve Minyatür geleneksel sanat eserleri tipografi ve vektörel çizim yardımıyla yeniden yorumlanarak dijitalleştirilmiş ve bu dijital eserler NFT'ye çevrilerek kripto sanatı örnekleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the advancement of media technologies, the concept of“Digital Art”has become frequently heard in all areas of our lives. Traditional artists have begun to reshape visual arts by developing new perspectives. With the inclusion of the concepts of Non-Fungible Token (NFT) and blockchain, crypto art began to emerge. Crypto art is based on the idea of buying and selling digitally produced works just like physical works. NFTs, which are the indicators of the originality, transparency, and unchangeability of digital work, have a high degree of confidentiality. With the help of NFTs, artists can reach their works directly to art lovers in a very short time, without intermediaries such as galleries or auctions. Crypto Art and Adaptation of Traditional Arts to NFT thesis work is based on two main elements. In the first stage, qualitative research was conducted based on the descriptive narrative of crypto art, NFT and digital art based on them. The concepts of crypto art, blockchain, and NFT were considered as a whole and the relationship between them was mentioned. The development of crypto art from its beginning to the present day was explained and exemplified by the works of artists in this field. As a result of the research study, the different perspectives that crypto art brought to art, the differences between traditional art and crypto art, and the positive and negative aspects of crypto art were evaluated. In the second stage of this thesis study, traditional artworks of Marbling, Tile, and Miniature were digitally reinterpreted with the help of typography and vector drawing, and these digital works were converted into NFT to create examples of crypto art.