Kanser kök hücrelerin makrofajlar ile etkileşiminin araştırılması
Investigation of the interactions of cancer stem cells with macrophages
  1. Tez No: 786092
  2. Yazar: ASENA BERŞAN ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanserin ilerlemesi, nüksü, metastazı ve tedavilere karşı direnç sağlamasının ana sorumlusu olan ve kanserin alt popülasyonu olarak tanımlanan kanser kök hücrelerin metastazında tümör mikroçevresinde (TME) bulunan tümörle ilişkili makrofajların (TAM) ilişkili olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak yapılan tez çalışmasında, osteosarkom kök hücreleri (OKH) ile THP-1 monosit hücrelerinden indüklenen M0, M1 ve M2 makrofajlar kokültür yapılarak metastaz ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada, kokültür gruplarının canlılık analizleri Alamar mavisi testi, CD133, Sox2, Nanog ve Vimentin ekspresyon seviyeleri immünofloresan boyama ile görüntülenmiş; hücre göçü analizi için migrasyon testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucuna göre, M2 makrofajların kanser kök hücrelerinin metastazında önemli rol oynadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tumor-associated macrophages (TAM) in the tumor microenvironment (TME) are known to be related to metastasis in cancer stem cells, which are defined as a subpopulation of cancer cells, and are the main group of cells that are responsible for cancer progression, relapse, metastasis, and resistance to treatments. In this thesis study, their relationship in metastasis was investigated by coculture of THP-1 monocyte derived M0, M1, and M2 macrophages and osteosarcoma stem cells (OSCs). In the study, viability of coculture groups were shown by the Alamar blue test, CD133, Sox2, Nanog, and Vimentin expression levels were demonstrated by immunofluorescence staining, and migration test was used for cell migration analysis. According to the results of the study, it has been shown that M2 macrophages play an important role in the metastasis of cancer stem cells.