Çukurova Bölgesi Üniversite hastanesinde inflamatuar bağırsak hastalığı ile takipli hastalarda malignite sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
The frequency of malignancy and risk factors associated with malignancies in inflammatory bowel disease patients at Çukurova University
  1. Tez No: 786095
  2. Yazar: ALİ ABBAS GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları sadece bağırsağa sınırlı olmayan kronik inflamatuar bir hastalıktır. İBH'da bağırsakla ilişkili ve bağırsak dışı malignite riskinde artış görülmektedir. Malignite riskinde bu artış kronik inflamasyon sonucu olabileceği gibi, inflamasyonu baskılamak amacıyla kullanılan immunsupresan tedavilerle ilişkilidir. Biz bu çalışmada bölgemizde inflamatuar bağırsak hastalıklı bireylerde hangi malignitelerin sık görüldüğünü ve bu malignitelerin hangi faktörlerle ilişkili olduğunu bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2011-2021 yılları arasın Çukurova Üniversitesi Dahiliye Gastroenteroloji Bilim Dalı'na başvuran klinik, endoskopik ve histopatolojik olarak İBH tanısı doğrulanmış 376 hastanın verileri retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), ek hastalıkları, İBH hastalık karakterleri (tutulum bölgeleri, endoskopik ve rektal tutulum varlığı, fistülizan, stenozan hastalık varlığı, tanı zamanları), alınan biyopsi materyallerinin sonuçları, geçirdiği operasyonlar, kullandıkları ilaçların geçmişi, klinik ve endoskopik aktivasyon sıklıkları, steroid tedavisi gereksinimleri, aktif olarak kullandıkları tedaviler ve bunların kanserlerle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 212'si erkek 164'ü kadın, çalışmanın gerçekleştirildiği tarihte medyan yaş 38,5'tu (17-80 yaş arası). Yedisi ülseratif kolit, 8'i Crohn hastası ve 1'i indetermine kolit tanılı 16 hastada toplam 18 malignite vakası gözlemlendi. Malignite rastlanan hastaların 13'ü erkek, 3'ü kadındı. En sık görülen maligniteler kolorektal kanser ve cilt kanserleriydi. Bu ikisi dışında Kaposi sarkomu, papiller üretelyal karsinom, mide adenokanseri, primeri belirsiz adenokanser, Hodgkin lenfoma, tiroid papiller kanser, hepatoselüler kanser, multipl miyelom, prostat kanseri vakası görüldü. Malignite hastalarında tanı anından kanser oluşumuna kadar geçen medyan süre 8 yıldı. Kolorektal kanser gelimine kadar geçen medyan süre ülseratif kolit hastalarında 13,5 yıl, yaygın koliti olan hastalarda 8 yıldı. Daha önceki çalişmalarda tiyopurinle malignite riskinde artış gösterilen papiller üretelyal kanser, melanom dışı cilt kanseri, Kaposi sarkomu 4 olgumuzda rastlandı. TNF-α inhibitörü kullanım öyküsü olan (medyan 3 yıl süreyle) hastalarda hiç TNF-α inhibitörü kullanmayanlara göre malignite riski daha az bulundu. Yılda bir defa veya daha fazla klinik/endoskopik aktivasyon görülen hastalarda remisyondaki ya da nadir aktivasyon izlenen hastalara göre kanser riski 5,8 kat fazla bulundu. Sonuç: Verilerimiz İBH'da tiyopurin kullanımının malignite riskini artırabileceğini desteklemektedir, TNF-α inhibitörü kullanımı olan hastalarda malignite riski azalmaktadır. Yılda bir defa veya daha fazla hastalık aktivasyonu yaşayan İBH'lı bireylerde malignite riski daha fazladır. Sonuçlarımızı doğrulamak için bu konuda büyük hasta gruplarıyla popülasyon temelli prospektif çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic inflammatory disorder that is not limited to gut. IBD patients have increased risk of devolopment of gastrointestinal and extraintestinal malignancies. This risk may be the result of chronic inflammation, or associated with immunosuppressive drugs that used to control inflammation. In this study, our aim was to find out which malignancies are common and possible risk factors associated with malignancies in patients with inflammatory bowel disease in our region Methods: The medical records were collected retrospectively from 376 patients whose diagnosis of IBD was confirmed clinically, endoscopically and histopathologically between 2011 and 2021 in the department of gastroenterology at Çukurova University. Demographic characteristics (age, gender), comorbidities, clinical characteristics of IBD (extent of colonic involvement, rectal disease, presence of fistulas or strictures, diagnosis time), results of biopsy materials taken, history of surgery, history of drugs and corticosteroid therapy of patients was assessed. The association between malignancy and these factors was analyzed. Results: Two hundred and twelve of patients were male and 164 patients female, the median age was 38,5 (range 17-80 years) at the time the study was performed. Sixteen patients (7 ulcerative colitis, 8 Crohn's disease, 1 indeterminate colitis) developed eighteen cases of malignancies. 13 of the patients with malignancy were male and 3 were female. The most common malignancies were colorektal cancer and skin cancers. Apart from these two, there have been cases of Kaposi's sarcoma, papillary urothelial carcinoma, gastric adenocarcinoma, adenocarcinoma of unknown primary, Hodgkin's lymphoma, thyroid papillary cancer, hepatocellular cancer, multiple myeloma and prostate cancer. The median elapsed time between diagnosis of disease and malignancies was 8 years. The median elapsed time until development of colorectal cancer was 13,5 years in ulcerative colitis and 8 years in patients with extensive colitis. There were 4 cases of malignancy whose thiopurine have been shown to increase the risk. In patients with TNF-α inhibitors use (median 3 years), the risk of malignancy was found to be less compared to those who had never used TNF-α inhibitors. In patients who have clinical/endoscopic active disease once a year or more the risk of cancer was found to be 5,8 times higher. Conclusions: In patients with IBD, the use of thiopurine may increase the risk of malignancy development and the use of TNF-α inhibitors is associated with a lower cancer risk. The risk of malignancy is greater in patients who have clinical/endoscopic active disease once a year or more. In order to confirm our results, prospective population-based studies with large patient groups must be disigned.